رئیس‌جمهور ازبکستان در بیمارستان بستری شد

برخی رسانه‌های ازبکستان از بستری شدن رئیس جمهور این کشور به علت سکته مغزی خبر دادند.
خبرگزاری فارس: دولت ازبکستان با پخش یک گزارش رسمی اعلام کرد «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان در بیمارستان بستری شده است.

این گزارش از سوی خبرگزاری ازبکی «UzA.uz» پخش و سپس از سوی رسانه‌های متعددی بازنشر شد.

شبکه های دولتی تلویزیونی ازبکستان از بستری شدن رئیس جمهور کشور خود خبر دادند.

تائید بیماری و بستری شدن کریم‌اف 78 ساله از سوی رسانه‌های دولتی ازبکستان را بیشتر تحلیلگران اینگونه تفسیر کردند که رئیس جمهور این کشور به طور جدی بیمار بوده و احتمالا در آستانه مرگ قرار گرفته است.

زیرا در طول 25سال استقلال ازبکستان برخلاف شایعات متعددی در رابطه به وضعیت سلامتی کریم‌اف، رسانه‌های دولتی این کشور هیچ گاهی از این موضوع صحبت نمی‌کردند.

در همین حال خبرگزاری «فرغانه رو» به استناد منابع خود در تاشکند مدعی شده است که کریم‌اف شب جمعه دچار سکته مغزی شده است.

گفته می‌شود که شدت سکته معلوم نبوده و تعدادی از پزشکان معتبر که قبلا به درمان کریم‌اف مشغول بوده و با سابقه بیماری وی آشنا می‌باشند، وارد تاشکند شده‌اند.

ازبکستان اول سپتامبر (11 شهریور) جشن استقلال ملی خود را جشن می‌گیرد که طی 24 سال گذشته کریم‌اف همیشه در آن حضور و سخنرانی کرده است.

تحلیلگران بر آنند که چنانچه بستری شدن رئیس جمهور ازبکستان در آستانه این جشن اتفاق نمی‌افتاد، تاشکند به هیچ وجه موضوع بیماری کریم‌اف را تائید نمی کرد. ولی چون حضور کریم‌اف در جشن مهم ملی کشور امکان پذیر نمی‌باشد، به این دلیل اعلام خبر بیماری رئیس جمهور ناگزیر شده است.

«محمد صالح» رهبر حرکت مردمی ازبکستان و یکی از مخالفان سیاسی کریم‌اف ضمن انتشار مطلبی در سامانه این جنبش اعلام کرده است که رئیس جمهور ازبکستان در 26 آگوست ضمن شرکت در مراسم ضیافتی که به افتخار قهرمانان مسابقات اخیر المپیک در اقامتگاه دولتی «دورمن» برگزار شد، سکته مغزی کرد.

بحث داغ جانشین احتمالی کریم‌اف

در حالی که از وضعیت واقعی سلامتی کریم‌اف اطلاعی در اختیار رسانه قرار ندارد، کارشناسان و تحلیلگران سیاسی به بحث و بررسی موضوع جانشین احتمالی وی پرداخته اند.

«مارس ساری اف» کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسائل منطقه بر آن است که چنانچه به هر دلیلی دیگر کریم‌اف در راس قدرت قرار نداشته باشد، موضوع جانشینی وی نه تنها برای ازبکستان بلکه برای منطقه و قدرتهای ذی نفع نیز از اهمیت بالای برخوردار خواهد بود.

به اعتقاد وی روسیه و چین نسبت به انتقال آرام و مسالمت آمیز قدرت در ازبکستان علاقه مند بوده در حالی که نگاه آمریکا به این موضوع متفاوت می‌باشد. زیرا بی ثبات شدن ازبکستان در رابطه با بحث جانشینی کریم‌اف نه تنها وضعیت داخلی این کشور بلکه همسایه‌های تاشکند را نیز با چالش های جدی امنیتی مواجه خواهد کرد.

«کمال الدین ربیم اف» کارشناس سیاسی ازبک مقیم فرانسه معتقد است: کریم‌اف به عنوان یک سیاستمدار باتجربه از مدت‌ها پیش جانشین خود را انتخاب کرده است. مهمترین مسئولیت جانشین وی ادامه خط مشی سیاست خارجی موجود ازبکستان در رابطه به فضای شوروی سابق و آسیای مرکزی می‌باشد.

این تحلیلگر ازبک از 2 نفر به عنوان جانشین احتمالی کریم‌اف نام برده است که یکی از آنها «شوکت میرزیایف» نخست وزیر و «رستم عظیم اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان می‌باشد.

به اعتقاد وی، میرزیایف و عظیم‌اف تقریبا از شانس یکسانی برخوردارند ولی پیشی گرفتن یک از آنها بستگی به آن دارد که کریم‌اف بتواند از بستر بیماری بیرون آید و به صورت علنی (یعنی در میان نخبگان سیاسی) یکی از آنها را جانشین خود اعلام کند. ولی اگر به هر دلیلی کریم‌اف نتواند این کار را انجام دهد، پس شاهد تشدید رقابت‌های میان نخبگان عالی این کشور برای اشغال کرسی ریاست جمهوری خواهیم شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی