در حوزه موسیقی تکلیف همه را مشخص کردیم/بسیاری از فیلمنامه‎ها تایید می‌شوند اما هنگام اجرا شکل دیگری اجرا می‌شوند/ بسیاری از نمایشنامه‌ها قابلیت نمایش ندارند

علی جنتی گفت: این حجم کار و تهاجم فرهنگی گسترده چیزی نیست که تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند از پس آن برآید و نیاز به عزم ملی و همکاری عمومی در این زمینه است. به گزارش مشرق، علی جنتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: با توجه به تحولات سریع در جهان و گسترش فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای و همچنین افزایش رفت و آمدها به خارج از کشور، جامعه در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته است.
وی گفت: بدحجابی و بی حجابی و گروه های زیرزمینی نمونه هایی از این آسیب های اجتماعی است.
جنتی افزود: وضع زیر پوست شهر از آنچه که در جامعه دیده می شود بدتر است و همه باید برای مقابله با این آسیب ها به فکر باشند.
وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از جامعه از ماهواره استفاده می کنند، گفت: فضای مجازی در کشور هم باز است و از خارج تأثیرش را می گیرد و کسانی که تأثیر پذیرفته اند سعی می کنند این تأثیرات را در جامعه نشر دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: عده ای برای آموزش انواع مدلینگ به خارج از کشور می روند و پس از بازگشت به صورت زیرزمینی فعالیت و سعی می کنند آنچه را که آموخته اند در جامعه انتشار دهند.

جنتی در ادامه با اشاره به چاپ 80 هزار عنوان کتاب در سال گذشته گفت: بخشی از کتاب ها رمان های بسیار مبتذلی است که البته اجازه چاپ و انتشار به آنها داده نشده، اگرچه ممکن است مواردی از زیر دست ممیزی خارج شده باشد.
وی کتاب هایی با موضوع عرفان های کاذب و برخی کتاب های ترجمه شده را بسیار مضر دانست و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه چاپ و انتشار به این کتاب ها نداده است.
جنتی گفت: جلوگیری از عرضه بسیاری از فیلم ها و بازی های خارجی را از دیگر اقدامات وزارت متبوعش در زمینه مقابله با تهاجم فرهنگی اعلام کرد.
وی افزود: بسیاری از نمایشنامه ها قابلیت نمایش ندارند و بسیاری از فیلمنامه ها هم تصویب می شوند که پس از ساخت می بینیم به شکل دیگری درآمده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه موسیقی شیوه نامه هایی را ابلاغ کرده ایم که تکلیف همه در آن مشخص شده است و گاه می بینیم که گروه برگزار کننده همه موازین را رعایت کرده اما تماشاچیان رعایت حدودی را که باید نمی کنند و مشکلاتی ایجاد می شود.
جنتی با اشاره به اینکه از اقداماتمان به صورت نسبی راضی هستیم، افزود: این حجم کار و تهاجم فرهنگی گسترده چیزی نیست که تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند از پس آن برآید و نیاز به عزم ملی و همکاری عمومی در این زمینه است.
وی با اشاره به فعالیت پنج هزار مؤسسه فرهنگی در کشور گفت: مشکل عمده در عرصه فرهنگ کشور، تعدد مراکز تصمیم گیر فرهنگی است که باهم هماهنگ نمی شوند و در صورت هماهنگ شدن می توانند اثربخشی بیشتری داشته باشند.
جنتی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی می توانند نقش مؤثرتری در هماهنگی میان این مراکز متعدد داشته باشند.
وی گفت: باید تولیدات فرهنگیمان به گونه ای باشد که علاوه بر اینکه جامعه را اشباع می کند بتواند به خارج از کشور هم صادر شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در تولید بازی های رایانه ای از یکصد شرکت و گروه سازنده حمایت می کنیم.
جنتی با اشاره به اینکه تلاش ما در حوزه سینما، حمایت از فیلم های ارزشی است، گفت: فیلم هایی که به اعتقاد ما ارزشی نیستند مورد حمایت مالی وزارتخانه قرار نمی گیرند و بر محتوای آنها نظارت می کنیم.
وی افزود: در حوزه مطبوعات نیز، مطبوعاتی که در زمینه دفاع مقدس، سبک زندگی ایرانی- اسلامی، زبان فارسی، دین، وقف و امور خیریه و به طور کلی ارزش ها و باورهای جامعه قلم می زنند از یارانه و حمایت بیشتری برخوردارند.
جنتی با اشاره به گستردگی فضای مجازی به فرصت های آن اشاره کرد و گفت: 400 مرکز تحقیقاتی در قم فعال هستند که عمدتاً دارای پایگاه های اطلاع رسانی اند و تولیداتشان را به زبان های مختلف عرضه می کنند.
وی افزود: هم اکنون از فضای مجازی در داخل کشور استفاده خوبی صورت می گیرد و شبکه های ملی فرهنگ و ملی اطلاعات نمونه هایی در این زمینه اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی خبرها در خصوص لغو کنسرتها در کشور گفت: یکی از عوامل دامن زدن به این مسائل سایت هایی هستند که خیلی هایشان بدون شناسنامه اند.
جنتی افزود: این سایت ها به فعالیت های مختلف و گسترده وزارت ارشاد نمی پردازند اما مرتب از لغو کنسرتها سؤال می کنند.
وی تصریح کرد: در برگزاری کنسرت ها نهایت دقت صورت می گیرد تا موازین شرعی، قانونی و حساسیت های محلی رعایت شود حتی در بسیاری از شهرستان ها اجازه برگزاری کنسرت موسیقی پاپ را نداده ایم.
جنتی افزود: تعداد کنسرت هایی که در کشور لغو می شود زیاد نیست و به طور مثال در پنج ماه اول امسال 9 کنسرت لغو شده است.
وی گفت: آنچه باعث سر و صدا می شود این است که کنسرت هایی که هیچ مسئله ای ندارند لغو می شوند که خوانندگانشان همواره در خدمت نظام هستند و مشکلی نداشته اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با مقامات قضایی و ائمه جمعه در زمینه برگزاری و لغو کنسرت ها افزود: عمده اشکالاتی که در این زمینه گرفته می شود به خود کنسرت ها نیست بلکه به حواشی آن است.
جنتی با اشاره به وظیفه صدور مجوز و نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری کنسرتها گفت: نباید این قدر جای نگرانی وجود داشته باشد و باید بدانیم که اگر تخلفی هم صورت بگیرد با آن برخورد می کنیم.
وی حمایت وزارت متبوعش را از صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران یادآور شد و افزود: سه سال پیش این صندوق بدهی های کلانی به سازمان های بیمه گر داشت و در این مدت پالایش کاملی از اعضای آن صورت گرفته است.
جنتی گفت: این صندوق هم اکنون 47 هزار عضو دارد که 30 هزار نفرشان از بیمه تأمین اجتماعی استفاده می کنند و تعدادی هم دارای بیمه تکمیلی هستند. وی افزود: تعدادی از هنرمندان پیشکسوت علاوه بر بهره مندی از بیمه تکمیلی، مستمری و کمک هایی از صندوق دریافت می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تعداد زیادی درخواست برای عضویت در این صندوق وجود دارد که به علت باقی ماندن بدهی های گذشته به تأمین اجتماعی، از پذیرفتن عضو جدید خودداری کرده ایم.
جنتی افزود: ممیزی کتاب از نظر قانونی به عهده وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی است و این وزارتخانه نمی تواند از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند.
وی گفت: در سه سال گذشته ممیزی کتاب ها به صورت کامل انجام شده و ممیزان در حوزه های مختلف در حال نظارت هستند.
جنتی با اشاره به طرح آزمایشی واگذاری ممیزی به انتشارات افزود: هم اکنون برخی از ناشران با سابقه که دارای هیئت علمی هستند و در دهها سال گذشته ضوابط و مقررات را به طور کامل رعایت کرده اند خود وظیفه ممیزی را بر عهده گرفته اند.


[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز، فرهنگ و هنر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی