استقرار S۳۰۰-PMU۲ در ایران/ کشف ۲۰۰ هدف و درگیری با ۱۲ پرنده در آسمان

سیاست > نظامی - تسنیم نوشت: سامانه اس 300 قادر است که 200 هدف را شناسایی و کشف کرده و همزمان با 12 پرنده متخاصم اعم از موشک، جنگنده و بالگرد درگیر شود.

 شب گذشته و در آستانه هفته پدافند هوایی، اولین فیلم از استقرار و مانور سامانه موشکی برد بلند اس‌300 در بخش خبری ساعت 21 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

در تصاویر پخش‌شده، لانچرهای سامانه موشکی S300-PMU2 برای اولین بار رسماً به نمایش گذاشته شد. همچنین در این فیلم، استقرار و مانور رادار BIG BIRD یا همان پرنده بزرگ نیز به نمایش درآمد.

طبق قرارداد بین ایران و روسیه، ایران چهار گردان سامانه موشکی اس300 از روسیه خریداری کرده است که به گفته مقامات روسیه و همچنین وزیر دفاع جمهوری اسلامی تاکنون نیمی از این خرید یعنی دو گردان وارد کشور شده است و طبق اعلام وزیر دفاع ایران، باقی مانده محموله اس 300 نیز تحویل گرفته شده، مهر و موم شده و در آینده نزدیک به کشور منتقل می‌شود.

هر گردان اس300 مدل PMU2 شامل چهار خودروی حامل پرتابگر موشک‌ها است که هر خودرو چهار پرتابگر دارد؛ به غیر از پرتابگرها،سامانه موشکی اس 300 چندین سامانه راداری، پست فرماندهی و ادوات جانبی دیگر نیز به همراه دارد.

اس300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس300 پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس300 شناخته می‌شود. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود 5 دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس300 پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.

اگر چه هنوز مشخص نیست که این سامانه قرار است که کجا مستقر شود اما در ابتدای گزارش پخش شده در این بخش خبری، با پخش تصاویری از خودروهای حامل تیوب‌های نگهداری موشک‌های هاگ، آن منطقه در کنار تاسیسات هسته‌ای فوردو اعلام می‌شود ولی در بخش بعدی گزارش که مربوط به نمایش سامانه موشکی اس 300 است، محل استقرار این سامانه اعلام نمی‌شود. باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان محل استقرار این سامانه موشکی را اعلام می‌کنند یا خیر. 

یکی از بهترین مدل‌های سری P سامانه موشکی اس 300، سامانه‌های پی ام یو 2 هستند که رادار کشف هدف این سامانه 64N6E2 Big Bird نام دارد و می‌تواند حدود 200 هدف را کشف کند. رادار رهگیری این سامانه نیز می‌تواند همزمان 12 هدف را رهگیری کرده و اطلاعات به‌دست آمده را به رادار کنترل آتش یا همان رادار درگیری سامانه موشکی منتقل کند.

29219[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی