70 درصد منازعات جهانی به دلیل چالش های آبی و عدم دسترسی به مواد غذایی است

تهران- ایرنا- وزیر محیط زیست فرانسه با اشاره به اینکه 70 درصد منازعات جهانی به دلیل چالش های آبی و عدم دسترسی به مواد غذایی است، تغییرات آب و هوایی را چالشی جهانی دانست و گفت: این چالش همیشگی کشورهایی است که در راس یا تحت تاثیر بی نظمی و بی سامانی آب و هوایی هستند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، سگولن رویال در نشست کارگروه ملی تغییرات آب و هوا ضمن تقدیر از پیوستن ایران به توافق نامه پاریس در خصوص مقابله با پدیده گرمایش جهانی، افزود: ایران در مراحل تصویب و اجرایی شدن این توافق نامه، گام های بسیار خوبی برداشته است.
وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای جمهوری فرانسه با استقبال از تلاش ایران برای کاهش تولید کربن و حرکت به سمت اقتصاد کم کربن، خاطرنشان کرد: به دلیل جایگاه و نقش ایران در تولید انرژی، این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا، هدف از توافق نامه پاریس را حفظ میراث محیط زیست و طبیعت و به طور کلی زمین برای نسل های آتی و برقراری عدالت بین نسلی دانست و افزود: از همین رو می توان گفت که توافق جهانی پاریس، توافقی عادلانه و قطعا متوازن است.
وی با تاکید بر اینکه حفاظت از ارزش های محیط زیست، حفاظت از تمدن است، تصریح کرد: همچنین حفاظت از محیط زیست روشی برای ایجاد برقراری صلح و در رابطه مستقیم با امنیت است.
رویال اشاره ای نیز به سفر ماه ژانویه سال جاری رئیس جمهوری ایران به فرانسه و انعقاد تفاهم نامه محیط زیستی دو کشور در آن سفر داشت و ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه نقطه عطفی در توسعه همکاری های محیط زیستی دو جانبه میان ایران و فرانسه در این زمان حساس برای محیط زیست جهان شود.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا ادامه داد: البته در قالب همین تفاهم نامه اقدامات و همکاری هایی در زمینه های مختلف همچون مدیریت آب، خشکسالی، انرژی های تجدیدپذیر، فناوری های مربوط به تغییر آب و هوا، آلودگی هوا، پدیده های مرتبط با هواشناسی مانند توفان های شن، خاک و گرد و غبار، مسائل مرتبط به تنوع زیستی با همکاری موزه تاریخ طبیعی فرانسه و توسعه پایدار شهری صورت گرفته است.
وی به تاثیر اقدامات و فعالیت های حوزه هوانوردی و دریایی در خنثی کردن یا کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد و افزود: نتیجه مثبت تلاش فعالانه ایران برای اصلاح کاربرد HFC به عنوان یک گاز مخرب لایه اوزون که دارای پتانسیل گرمایش جهانی حداقل 200 تا 1200 برابر دی اکسید کربن است، در هماهنگی و همکاری با سازمان های بین المللی انرژی و هوانوردی، می تواند به توافق پاریس اعتبار ببخشد.
رویال با اعلام اینکه پارلمان فرانسه در تاریخ 9 مارس توافق نامه پاریس را تصویب کرد، گفت: در واقع فرانسه در گروه اتحادیه اروپا متعهد شده است تا 40 درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 داشته باشد و البته این کار دشواری است.
وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای جمهوری فرانسه افزود: در حال حاضر در تلاشم تا تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز توافق نامه پاریس را به تصویب پارلمان های خود برسانند و بعد در مرحله دوم، تصویب توافق نامه در پارلمان اتحادیه اروپا را داشته باشیم.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا از تصویب دو قانون مرتبط با تغییرات آب و هوا در فرانسه خبر داد و اظهار کرد: قانون نخست مرتبط با انتقال انرژی است و قانون دوم مربوط به تنوع زیستی است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت جداسازی اقدامات و برنامه های هر کشور در دو سطح ملی و محلی تصریح کرد: باید مشخص شود که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سطح شهرها، روستاها یا محله ها چه اقداماتی قرار است صورت گیرد.
رویال اشاره ای نیز به اهمیت اقدامات ایران در حوزه دریایی داشت و افزود: ایران برخوردار از 3500 کیلومتر نوار ساحلی است و از این رو شباهت زیادی با فرانسه که در ارتباط با پنج اقیانوس مهم دنیا است، دارد و به همین دلیل دریا و ساحل می تواند از زمینه های مشترک کاری دو کشور در حوزه محیط زیست تعریف شود.
وی به اهمیت جنگل های حرا و 20 اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث طبیعی یونسکو و همچون قنات ها اشاره کرد و ادامه داد: قنات ها به دلیل ارتباط با مسائل آبی و مدیریت منابع آبی بسیار با اهمیت و جذاب هستند.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعاهدین تغییرات آب و هوا خاطرنشان کرد: اقدام دولت ها و کشورها در کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای، اقدام در راستای رشد و افزایش منافع اقتصادی آنها است.
وی ضمن تاکید بر موقعیت ارزشمند ایران در برخورداری از انرژی های تجدیدپذیر و پاک خورشیدی و بادی گفت: اقدامات ایران در این حوزه بسیار ارزشمند است و ایران می تواند به ائتلاف جهانی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بپیوندد و نقشی مهم در این حوزه ایفا کند.
رویال اشاره ای نیز به سفر آینده خود به هند داشت و اظهار کرد: یکی از موضوعات این سفر مربوط به برنامه پمپ خورشیدی برای بخش کشاورزی است که منجر به کمک و آموزش کشاورزان برای استفاده درست از منابع آبی و کاهش میزان مصرف آب در این بخش می شود.
وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای جمهوری فرانسه با بیان اینکه میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی از جمله چالش های جهانی است، گفت: این موضوع برای ایران نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعاهدین تغییرات آب و هوا، ائتلاف جهانی قیمت کربن را از دیگر ائتلاف هایی دانست که ایران می تواند به آن بپیوندد.
وی، موضوع اقتصاد سبز را از دیگر زمینه های پیشنهادی برای همکاری ایران و فرانسه و ایران و جهان اعلام کرد و گفت: می توان در چند حوزه مشخص همچون آب، انرژی، توسعه پایدار شهری و آلودگی هوا کارهای مشترک بسیاری خوبی انجام داد.
رویال، بسیج شهری برای حمل و نقل پاک، بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و تهویه مطبوع با انرژی خورشید، حفاظت از جنگل ها و تغییرات آب و هوا را از جمله زمینه های مهم جهانی برای توسعه همکاری های محیط زیستی برشمرد و اظهار کرد: گزارش و اقدامات ایران برای حفظ تنوع زیستی و گونه های جانوری بسیار خوب بود و همین موضوع نیز می تواند از جمله زمینه های جذاب همکاری باشد.
به گفته وی، رشد اقتصادی و اشتغال سبز، افزایش دسترسی عمومی به آب آشامیدنی و هوای سالم و به طور کلی حفظ محیط زیست از جمله زمینه های مناسب و موثر همکاری ها در سطح جهان است.
رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا با بیان اینکه هر انسانی دو موطن به نام زمین و کشور دارد، گفت: به صورت ناخودآگاه تلاش برای حفاظت از هر کدام از این موطن ها، منجر به حفظ دیگری خواهد شد.

** ایران، از جمله کشورهای آسیب دیده از تغییرات آب و هوایی
معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز ضمن تقدیر از مشارکت تمام دستگاه های مرتبط و کار کارشناسی فرابخشی برای رسیدن به وفاق ملی و تنظیم برنامه ملی تغییرات آب و هوا در دو بخش اقدامات ملی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اقدامات ملی برای سازگاری و انطابق پذیری کشور با تغییرات آب و هوا گفت: ایران از جمله کشورهای آسیب دیده از تغییرات آب و هوایی است.

** مسئولیت بخشی از برنامه کاهش گازهای گلخانه ای برعهده وزارتخانه های نفت و نیرو
وزیر نیرو با اشاره به اینکه بخش مهمی از برنامه ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، باید توسط وزارتخانه های نفت و نیرو صورت گیرد، گفت: افزایش ظرفیت و تولید انرژی های تجدیدپذیر، تبدیل نیروگاه های گازی به نیروگاه های سیکل ترکیبی به منظور افزایش راندمان و مدیریت مصرف انرژی در کشور از جمله اقداماتی است که باید توسط وزارت نیرو صورت گیرد.
حمید چیت چیان ضمن تاکید بر ضرورت تامین منابع مالی برای این اقدامات، تصریح کرد: بخشی از این منابع داخلی و بخشی دیگر، منابع خارجی است که رفع کامل تحریم ها از ملزومات مهم آن است.

** افزایش دو هزار مگاواتی انرژی اتمی
همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اکنون ظرفیت نیروگاه اتمی ایران، تولید هزار مگاوات انرژی است، افزود: تا 10 سال دیگر حداقل 2 هزار مگاوات انرژی به این ظرفیت افزوده خواهد شد.
علی اکبر صالحی ادامه داد: البته در برنامه ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ایران، سهمی 20 هزار مگاواتی برای نیروگاه های ایران در تولید انرژی پیش بینی شده است که با مشارکت کشورهایی همچون چین و فرانسه که برخوردار از فناوری های نوین و پیشرفته با قدمت زیادی در این حوزه هستند، می توان این پیش بینی را محقق کرد و از همین رو ایران خواستار همکاری قوی فرانسه در این حوزه است.
بنابراین گزارش، مجید شفیع پور رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست و سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این نشست گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته و سند ملی تغییر آب و هوای ایران ارائه دادند.
سومین نشست کارگروه ملی تغییرات آب و هوا به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور سگولن رویال وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای جمهوری فرانسه و رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا، حمید چیت چیان وزیر نیرو، علی اکبر صالحی رئیس آژانس انرژی اتمی ایران، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونان وزارتخانه های مرتبط برگزار شد.
علمی 9014**1834[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی