کیفیت هوای اراک در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک روز دوشنبه در شرایط ناسالم برای گروه های حساس جمعیتی بوده و از مرز استانداردهای زیست محیطی فراتر رفته است.

به گزارش ایرنا، حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس آمار ثبت شده در مرکز پایش آلودگی هوای این کلانشهر، غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای اراک در صبح روز دوشنبه معادل 41 میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده که بیانگر وضعیت هشدار است.
وی بیان کرد: میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در اراک در 24 ساعت اخیر، به 89 رسید که کیفیت هوا در این مدت سالم بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص سنجش استاندارد زیست محیطی ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون 35 میکروگرم بر متر مکعب است.
ابراهیمی کارنامی افزود: از ابتدای امسال تاکنون، کلانشهر اراک 62 روز را با کیفیت هوای ناسالم سپری کرده که 53 روز آن با شرایط هوای ناسالم برای گروه های حساس و 9 روز در شرایط ناسالم برای تمام گروه های جمعیتی بوده است.
به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی توضیح داد: ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون از آلاینده های خطرناکی هستند که به دلیل ریز بودن بیش از حد با نفوذ در دستگاه تنفسی در بخش های انتهایی آن می نشیند و در درازمدت سبب بروز بیماری های مختلف می شود.
ابراهیمی کارنامی، از گروه های حساس جمعیتی از جمله کودکان، زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی، ریوی خواست در روزهای با کیفیت هوای ناسالم از تردد در فضاهای باز و شلوغ خودداری کنند.
اراک تاکنون دو برنامه مصوب کاهش آلایندگی هوا در هیات دولت داشته است.
کلانشهر اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون 62 روز آلوده و سال گذشته 37 روز آلوده را به ثبت رسانده است.
3005/6013/[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی