منافع ملی را با همگرایی و هم‌افزایی دنبال کنیم/احساسات نباید بر فضای انتخابات حاکم شود

عبدالمحمد زاهدی
استاندار کردستان گفت: معتقدم باید منافع ملی را بیشتر در همگرایی و هم‌افزایی دنبال کرده و چشم طمع دشمنان بر این مملکت را کور کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، عبدالمحمد زاهدی شامگاه یکشنبه در چهارمین نشست هم‌اندیشی اعضای کمیته‌های مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار داشت: معتقدم در هر نظام سیاسی جابه‌جایی قدرت یک نعمت است و جریانات و احزاب سیاسی که در کشورها مشغول فعالیت بوده و بخشی از قدرت را در دست می‌گیرند اگر با این تصور فعالیت کنند که باید حضور آنها در مسند قدرت ابدی باشد همین موضوع خود به دیکتاتوری منجر می‌شود البته هر جریان سیاسی به طور طبیعی تلاش می‌کند که در قدرت باقی بماند.

وی با اشاره به 53 سال فعالیت سیاسی در کارنامه زندگی خود گفت: رقابت سیاسی برد و باخت دارد و این مردم هستند که انتخاب می‌کنند و این تصور که ما همیشه باید در قدرت باشیم منجر به این می‌شود که در مسیری حرکت کنیم که به حذف دیگران ختم می‌شود و این دیدگاه سبب می‌شود کمتر به تحمل و مدارا و هم‌افزایی یکدیگر توجه داشته باشیم.

استاندار کردستان با اشاره به سخنی از کسینجر گفت: این سیاست‌مدار در جمله معروفی گفته "ما نه دشمن دائمی داریم و نه دوست دائمی بلکه ما منافع دائمی داریم" و این یعنی اینکه آنها به هر شکل ممکن منافع خود را دنبال می‌کنند که البته با ظلم و تعدی به دیگران و نفی منافع سایر ملل به اهداف خود رسیده‌اند و نظام جمهوری اسلامی یقیناً دنبال چنین اهدافی نیست و ما منافع ملی خود را در حفظ منافع ملی دیگران می‌دانیم و بدون شک به لحاظ شرعی و دینی هم نمی‌توانیم بگوییم که منافع ملی ما در نابودی دیگران است و در عین حال اگر تعدی و تجاوزی به منافع ملی خود را شاهد باشیم با آن مقابله و دفاع  می‌کنیم.

زاهدی افزود: معتقدم باید منافع ملی را بیشتر در همگرایی و هم‌افزایی دنبال کنیم و طوری حرکت کنیم که دنیا به این نتیجه برسد که همه اختلافاتی که ممکن است وجود داشته باشد بر سر شیوه اداره کشور و نه حذف و نابودی رقیب یا رقباست و اگر به این نقطه رسیدیم دنیا چشم طمعش را می‌بندد و به دنبال دست‌اندازی به منافع و حاکمیت ما نمی‌رود.

وی با تقدیر و تشکر از نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان اظهار کرد: چنین مجامع و محافلی به تبادل آرا و افکار کمک می‌کند و در واقع فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استان را با نشاط‌تر می‌شود.

استاندار کردستان گفت: موضوع این جلسه مسائل روز و انتخابات است که طبیعتاً سمت انتخابات می‌رویم و امروز مسائل روز کشور چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی با مسائل متنوعی از جمله موضوع برجام، هفته دولت، موضوع شرایط اقتصادی کشور، بحث مباحث فرهنگی در بعد بین‌المللی چه در سطح جهان و چه در سطح منطقه، مسائل امنیتی، اتفاقات و تحولات سیاسی که در تمام منطقه به وقوع می‌پیوندد و در سطح جهان هم تحولات زیادی را مشاهده می‌کنیم، مطرح است.

زاهدی تصریح کرد: در انتخابات مختلف مردم با آمار بالایی در انتخابات شرکت کنند و این همان تفاوت نظام جمهوری اسلامی با بقیه نظام‌هایی است که خود را مردمی و دموکراتیک می‌دانند با این حال میزان شرکت مردم در انتخابات برای آنها اهمیت چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی کشور ما تمام نظام جمهوری اسلامی را متکی به آراء مردم می‌داند، گفت: با این دیدگاه و نگرش در شاکله قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با یک نگرش الهی، همه ارکان نظام، مستقیم یا غیرمستقیم متکی به رأی مردم هستند و انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب‌ها و نظام‌های برخاسته از انقلاب‌های دنیا متفاوت است.

زاهدی افزود: اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم ثابت می‌کند که در همه تحولاتی که در قالب انقلاب و کودتا منجر به تغییر حاکمیت در کشورها شده، حاکمان آن انقلاب یا کودتا نوع حکومت آینده کشور را خودشان تعیین کردند.

وی اظهار کرد: در هیچ‌ جای دنیا بعد از پیروزی یک انقلاب، تعیین نوع حکومت به رفراندوم و آرای مردم سپرده نشده و همه کسانی که شاهد پیروزی انقلاب بوده‌اند حتماً به این موضوع اذعان دارند که حضرت امام(ره) هر نوع حکومتی را اعلام می‌کردند با همان 99.8 درصد آرا توسط مردم تأیید می‌شد اما حضرت امام(ره) اصرار و تأکید داشتند که حتماً امضا و اثرانگشت مردم را پای این حکومت داشته باشیم.

وی با اشاره به شیوه حکومت‌داری پس از پیروزی انقلاب‌ها در سایر کشورها گفت: در تاریخ انقلاب‌های دنیا موردی وجود ندارد که کمتر از یک سال پس از پیروزی آن انقلاب، قانون اساسی تدوین و تصویب شده باشد.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعضای خبرگان قانون اساسی را انتخاب کردند، تصریح کرد: پیش‌نویس قانون اساسی به تأیید کلی حضرت امام(ره) رسید و توسط اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی تصویب شد و مراحل قانونی این کار به اتمام رسید و بار دیگر رفراندوم پذیرش قانون اساسی برگزار شد و به تأیید مردم رسید و یکی از افتخارات نظام اسلامی در بین همه نظام‌های دنیا این است که بطور متوسط سالی یک انتخابات برگزار کردیم و همیشه به آرای مردم تکیه کردیم و مردم هم حضور جدی داشته‌اند.

وی گفت: در انتخابات طبیعتاً اختلاف نظر وجود دارد و اگر در جامعه‌ای اختلاف نظر وجود نداشت پدیده‌ای هم به اسم انتخابات وجود نداشت و نیازی به برگزاری انتخابات نبود.

زاهدی افزود: اختلاف نظر در یک جامعه امری بدیهی، واقعی و ضروری است و این واقعیت غیرقابل تغییر و در همه جوامع بشری وجود دارد و افراد دارای سلایق مختلف و متفاوت هستند.

استاندار کردستان گفت: همه جریانات، احزاب و گروه‌های سیاسی، فعالان سیاسی و اجتماعی که در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند و کلیت و اصل نظام را قبول دارند بدون شک در هدف غایی و کلی نظام جمهوری دارای یک نظر واحد هستند و آن نظر واحد حفظ منافع ملی، اقتدار، سربلندی، پیشرفت، توانمندی، رفاه، آسایش و امنیت مردم است و بعید می‌دانم که یک جریان و فعال سیاسی بگوید من نظری غیر از این دارم و آزادی مردم و قانون‌مداری جامعه برای من مهم نیست.

وی گفت: برای رسیدن به هدف نهایی طبیعتاً هر جریانی روش خاصی را در نظر گرفته و معتقد است از مسیر خود به هدف خود برسد بنابراین انتخاب در نظام جمهوری اسلامی، انتخاب بین روش‌های اداره دولت برای رسیدن به اهدافی است که همه ما به آن معتقد هستیم و هر چه دایره این انتخاب وسیع‌تر و امکان این انتخاب بیشتر باشد طبیعتاً مردم بهتر می‌توانند بشینند، تفکر و اندیشه کنند و بهترین روش‌ها را در اداره دولت چه از بین جریانات سیاسی و چه از بین افرادی که به عنوان مستقل وارد عرصه انتخابات می‌شوند، انتخاب کنند.

استاندار کردستان تصریح کرد: به دلیل فضای رقابتی که در عرصه انتخابات به وجود می‌آید تاحدی احساسات بر این فضا حاکم می‌شود و آگاهی سیاسی به گونه‌ای تحت شعاع احساسات سیاسی قرار می‌گیرد و علاقه مفرط افراد به پیروزی یک شخص خاص در انتخابات سبب می‌شود افراد در سایه آگاهی‌های سیاسی خود حرکت نکنند و چنانچه سخنی مخالف شنیدند دچار احساسات شده و کار به منازعه کشیده و افراد به دنبال حذف یکدیگر از صحنه باشند.

وی گفت: انتخابات همانند تمام لحظه‌های زندگی انسان امتحان بسیار سختی برای مردم و کسانی که انتخابات را اجرا می‌کنند و صلاحیت‌ها را تایید می‌کنند و کسانی هم که به عنوان داوطلب وارد انتخابات می‌شوند، است.

زاهدی افزود: ما به عنوان یک رأی‌دهنده ممکن است دچار اشتباه شویم که این اشتباه مورد بخشش خداوند قرار می‌گیرد اما اگر صرفاً از روی تعصب و بدون آگاهی وارد صحنه انتخابات شویم و برای مثال از روی تعصبات فامیلی دست به انتخاب بزنیم، انجام این کار و رأی ندادن به فرد اصلح مسئولیت شرعی به دنبال دارد.

وی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در 29 اردیبهشت 96 اشاره کرد و اظهار کرد: وظیفه مهم فعالان سیاسی، احزاب و نخبگان جامعه در درجه اول آگاهی‌دادن به مردم فارغ از بحث‌های جناحی است و باید ضرورت حضور در انتخابات و دخالت در تعیین سرنوشت را به مردم گوشزد کرده و فضا را برای حضور مردم در صحنه مهیا کنیم تا افراد گزینه مورد نظر خود را به مردم معرفی کنند و مردم هم دست به انتخاب بزنند.

استاندار کردستان گفت: همه باید بر قانون‌مدار بودن عرصه انتخابات اعم از تبلیغات، تایید صلاحیت، اجرای انتخابات و مراحل بعدی که پیش میاید تأکید کرده و بپذیریم رفتار قانونی داشته باشیم چرا که اگر همه با این باور حرکت کنیم هیچ مشکلی در انتخابات به وجود نمی‌آید.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی