میزان ورود کالای قاچاق در کشور به 15 میلیارد دلار رسید/ رسیدن به نرخ رشد اقتصادی 5 درصد

پورمحمدی/وزیر دادگستری
وزیر دادگستری گفت: میزان ورود قاچاق کالا به کشور به ۱۵ میلیارد دلار رسیده که ما قول داده‌ایم که تا پایان امسال آن را به ۱۰ میلیارد دلار برسانیم که اگر این روند با قدرت ادامه پیدا کنم، ظرف چند سال آینده دیگر شاهد قاچاق کالا در حجم وسیع نخواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام پورمحمدی شامگاه یکشنبه در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه افلاک لرستان اظهار داشت: سال گذشته از نظر اقتصادی سال سختی برای دولت بود زیرا تحریم‌ها پابرجا بود، میزان فروش نفت به نصف کاهش پیدا کرده بود و از نظر صادرات، واردات، حمل و نقل و بانک هم مشکل داشتیم.

وی با بیان اینکه درآمد سال 94 دولت، یک ششم درآمد سال 90 بوده است، افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سال گذشته پیش روی دولت قرار گرفته بود، کاهش قیمت نفت بود، آن هم کاهشی که در 15 سال اخیر بی‌سابقه بود.

وزیر دادگستری عنوان کرد: از سال 85 تا 90، میانگین قیمت نفت ما بالای 100 دلار بوده و بیش از 2 میلیون بشکه صادرات نفت داشته‌ایم اما سال گذشته قیمت نفت به یک سوم رسید و میزان صادرات نفت هم به یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در سال 94، به طور میانگین 2.7 درصد رشد منفی داشته‌اند در حالیکه در همین سال جمهوری اسلامی 1.1 درصد رشد داشته است.

2 برابر شدن صادرات نفت

پورمحمدی با بیان اینکه ما در مقابل تحریمها مقاومت اقتصادی کردیم، گفت: ما توانستیم کمر تحریمها را خم کنیم و این دستاورد بزرگی برای ملت ایران است.

وزیر دادگستری افزود: کشورهای به‌ظاهر مسلمانی مثل عربستان بدترین جنایت‌ها را علیه مسلمانان به‌ویژه کشور ایران انجام دادند، آنها تمام تلاششان را کردند که با کنترل سقف صادرات نفت به ایران ضربه وارد کنند اما ما با قدرت ایستادیم و ظرف مدت شش ماه بازارمان را گرفتیم.

وی عنوان کرد: سال گذشته 970 میلیون بشکه نفت صادر کردیم و امسال بیش از 2 برابر سال قبل صادرات نفت داریم که با احتساب میعانات گازی، بیش از 2 میلیون بشکه می‌شود.

پورمحمدی تصریح کرد: ما همواره در طول تاریخ گذشته، تراز منفی تجاری داشته‌ایم یعنی صادراتمان کمتر از وارداتمان بوده در حالیکه در سال 94، واردات کشور 41 میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی 42 میلیارد دلار شد یعنی 960 میلیون دلار تراز مثبت تجاری پیدا کردیم.

تراز مثبت تجاری کشور

وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال، سه میلیارد و 400 میلیون دلار تراز مثبت تجاری پیدا کردیم و به نرخ رشد اقتصادی 4.4 رسیدیم و تلاش می‌کنیم که تا پایان سال نیز آن را به 5 درصد افزایش دهیم.

وزیر دادگستری با بیان اینکه در طول سه سال گذشته نرخ رشد کشاورزی 15.5 درصد بوده، گفت: در همین استان لرستان میزان گندم تولیدی از 300 هزار تن به 510 هزار تن رسیده و این نشان دهنده رشدی است که در محصولات کشاورزی استان رخ داده است.

وی افزود: دولت به معنای واقعی تصمیم گرفته که به استان لرستان کمک کند و در این راستا تقریباً بیشتر وزرای کشور به استان سفر کرده‌اند و این استان جز سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی نیز قرار گرفته است.

پورمحمدی با بیان اینکه رشد استان لرستان در زمینه سرمایه‌گذاری و پروژه‌ها مثال‌زدنی است، عنوان کرد: اکنون در لرستان، 13 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حال انجام است.

ظرفیت قابل توجه لرستان در پرورش آبزیان

وی تصریح کرد: کریدور شش بانده خرم‌آباد ـ اراک، پروژه بسیار بزرگی است که روزانه هزار و 500 نفر در آن مشغول به کارند  و 900 ماشین‌آلات سنگین در این پروژه  به کار گرفته شده است.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: مجتمع کشت و صنعت نیز یکی دیگر از پروژه های مهم استان است که هنوز از شروع عملیات آن 2 سال نگذشته که وارد فاز اجرایی شده است.

وی بیان کرد: استان لرستان در زمینه پرورش آبزیان ظرفیت بسیار خوبی دارد و ایجاد صنعت پرورش ماهی می‌تواند بستری برای کارآفرینی و اشتغالزایی در این استان باشد ولی این قابلیت استان آنطور که باید به کار گرفته نشده و هنوز در این رابطه در استان ظرفیت خالی وجود دارد.

پورمحمدی گفت: تحولات خوبی در استان لرستان شکل گرفته و همه گروه‌ها، جناح‌ها، فعالان فرهنگی، مدیران، روحانیت و ائمه جمعه باید دست به دست هم دهند و برای ساخت این استان عزم خود را جزم کنند.

راهکارهایی برای کاهش  قاچاق

وی در رابطه با بحث گردشگری، افزود: جاده و فرودگاه دو زیرساخت مهم برای توسعه گردشگری هستند که این موارد در استان در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر کشور عنوان کرد: یکی از اقدامات بسیار خوبی که درراستای جذب سرمایه‌گذار در لرستان شکل گرفته، احداث پنجره کسب و کار در استانداری لرستان است که نماینده همه دستگاه‌ها در این بخش حضور دارند تا سرمایه‌گذار مجبور نباشد برای دریافت مجوز به ادارات مختلف مراجعه کند، بلکه در کوتاهترین زمان ممکن مجوز خود را دریافت کند و این ابتکاری تحسین برانگیز بوده است.

وی در رابطه با قاچاق کالا در کشور، تصریح کرد: کشور ما هشت هزار و 800 کیلومتر مرز دارد و با 15 کشور همسایه است و روزنه‌های زیادی دارد و در گذشته تلاش زیادی برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به عمل آمده است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: در سال 92، میزان ورود قاچاق به کشور 25 میلیارد دلار رسید که به نرخ امروز، 80 هزار میلیارد تومان است که این ویران کننده صنعت، تولید و اشتغال کشور است.

وی بیان کرد: برای کاهش قاچاق در وهله اول باید قوانین کامل و جامعی وضع شود، سپس بستر سالم کسب و کار فراهم شود؛ در طول روز حدود پنج هزار کانتینر و نزدیک به شش هزار کامیون از مرزهای کشور وارد و خارج می‌شود  که کنترل آنها نیاز به دستگاه‌های پیشرفته و سیستم کامپیوتری و نرم‌افزارهای قوی دارد.

تجهیز 80 درصد گمرک‌ها به سیستم‌های رایانه‌ای

وزیر کشور گفت: خوشبختانه از 2 سال گذشته، بیش از 80 درصد گمرک‌های صادرات و واردات کشور تحت پوشش سیستم‌های رایانه‌ای قرار گرفته که منجر به افزایش درآمد گمرک در سه سال اخیر از هفت هزار میلیارد تومان به 14 هزار میلیارد تومان شده است.

وی افزود: با اقداماتی که انجام شده ظرف 2 سال گذشته، میزان ورود قاچاق کالا به 15 میلیارد دلار رسیده که ما قول داده‌ایم که تا پایان امسال آن را به 10 میلیارد دولار برسانیم که اگر این روند با قدرت ادامه پیدا کنم، ظرف چند سال آینده دیگر شاهد قاچاق کالا در حجم وسیع نخواهیم بود.

پورمحمدی عنوان کرد: بر اساس قانون جدید هم دیگر کالای قاچاق در داخل کشور توزیع نمی‌شود و اگر برای این کالاها مشتری پیدا شد آنها را صادر می‌کنیم و پول آن را به خزانه میریزیم و یا اینکه معدوم می‌کنیم.

وی تصریح کرد: از مهم‌ترین اقداماتی که در بحث مبارزه با کالای قاچاق انجام گرفته، برخورد جدی تر نیروی انتظامی و دستگاه قضا و سازمان تعزیرات با متخلفان، فعالسازی شورای پولشویی برای شناسایی قاچاقچیان و تقویت سیستم بانکی که در کنترل قاچاق تأثیر گذار است، بوده است.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی