مستند " ابوحامد افضل کرمان" رونمایی شد

ابوحامد کرمانی
فیلم مستند " ابوحامد افضل کرمان " معرفی چهره ماندگار تاریخ دیار کریمان و از مفاخر کشور در کرمان رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، آئین رونمایی از فیلم مستند " ابوحامد افضل کرمان " معرفی چهره ماندگار تاریخ دیار کریمان و از مفاخر کشور با حضور علیزاده مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و فلاح مدیر‌کل حوزه استاندار کرمان و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر استان در سینمای شهر تماشای کرمان برگزار شد.

سید محمد‌‌علی گلاب‌زاده رئیس در این مراسم با اشاره به اینکه افراد زیادی در تاریخ کرمان وجود دارند که باعث عزت و سرافرازی این مرز و بوم شدند، گفت: متاسفانه این بزرگان در غبار تاریخ کرمان گم شدند و نیازمند بازنگری در تاریخ آنها هستیم.

وی با بین اینکه «افضل‌الدین ابوحامد احمد‌بن حامد‌کرمانی» معروف به ابوحامد از شخصیت‌های بزرگ و چهره ماندگار تاریخ کرمان است، اظهار‌ داشت: برای اولین‌بار در تاریخ کرمان غبار سالیان سال بی‌مهری را از چهره بزرگ مردی می‌زداییم که اگر در سراسر تاریخ پر‌افتخار کرمان و حتی ایران جستجو کنیم کمتر کسی را می‌توان با چنین ویژگی‌های شخصیتی پیدا کرد.

رئیس مرکز کرمان‌شناسی با اشاره به اینکه ابوحامد شاعر، بداهه سرا، تاریخ‌نگار، ادیب، موسیقی‌شناس، فرهنگ‌شناس و طبیب بود، افزود: شخصیت‌های تاریخ‌ساز زیادی در کرمان وجود دارد اما ابوحامد همه علوم زمان را داشت و شخص اول تاریخ کرمان است.

وی با بیان اینکه اگر گذشتگان را فراموش کنیم پهنه دانش ما به فراموشی می‌رود، گفت: ابوحامد اولین بیمارستان را در قرن 7 هجری در یزد بنا کرد و امروز نام‌گذاری خیابانی در شهر یزد با نام " افضل کرمانی " به پاس خدمات این عالم کرمانی است.

گلاب‌زاده خاطر‌نشان کرد: مجموعه‌ای که در راستای معرفی و شناساندن این شخصیت برجسته کرمانی ساخته شده بسیار ارزشمند است و سازندگان این فیلم مستند کار بزرگی را انجام دادند که باید قدردان آنها بود.

به گزارش تسنیم، افضل‌الدین ابوحامد احمد‌بن حامد‌کرمانی در حدود سال 530 هجری‌قمری در کرمان به دنیا آمد. از وی با عنوان افضل کرمان یا به کنیه‌اش، ابوحامد نیز یاد شده‌ است. وی نه فقط پزشکی حاذق، بلکه مورخی نکته سنج و فیلسوفی بزرگ بود و خیابانی در محله قدیمی شهر کرمان به نام وی نامگذاری شده‌است.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی