کره جنوبی به دنبال احیای سواپ ارزی با ژاپن است

پکن - ایرنا - پس از آنکه آمریکا اعلام کرد بزودی نرخ ارز خود را بالا می برد، کره جنوبی تلاش مشترکی را با ژاپن برای احیای توافق سواپ ارزی میان دو کشور آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا، کره جنوبی امیدوار است با توافقی که بر سر سوآپ ارزی با ژاپن انجام می دهد، با عوامل منفی تاثیرگذار بر اقتصاد این کشور مقابله کند.
اعتبار پیمان قبلی ارزی دو کشور اوایل سال جاری میلادی پایان یافت و حالا وزیران دارایی دو کشور مذاکراتی انجام داده اند که بر اساس آن این توافق بار دیگر احیا شود.
کره جنوبی نگران است که سیاست های آمریکا در بالا بردن نرخ ارزی و نوسانات بازار ارز، اقتصاد این کشور را که هم اکنون در وضعیت خوبی قرار ندارد با مشکلات بیشتری روبرو کند اما معامله ارزی با ژاپن به شدت از مخاطرات اقتصادی این کشور کم خواهد کرد.
«یو ایل هو» و «تارو آسو» وزیران دارایی کره جنوبی و ژاپن از دیروز یکشنبه هفتمین دور گفت و گوهایشان را برای رسیدن به این توافق جدید در سئول آغاز کرده اند.
دو کشور از سال 2001 دارای توافقنامه معامله ارزی به ارزش 10 میلیارد دلار بودند که این توافق در ماه فوریه مسال (بهمن - اسفند سال 94) اعتبارش خاتمه یافت.
در صورتی که طرفین به توافق تازه ای برسند بار دیگر معامله سوآپ ارزی (قرارداد معاوضه) آنها آغاز خواهد شد و در واقع ارزهای خود را با یکدیگر معامله خواهند کرد.
کره جنوبی و ژاپن دارای اختلافات تاریخی و ارضی از جمله در زمینه بردگان جنسی کره ای و همچنین مالکیت بر جزایر دوکدو هستند و همین مساله ظاهرا باعث شد تا توافق قبلی ارزی آنها ملغی شود.
آمریکا اعلام کرده است که بزودی نرخ ارز را بالا خواهد برد و همین موضوع موجب شده است تا وزیران دارایی دو کشور به سرعت به دنبال پیشبرد گفت و گوهایشان برای رسیدن به یک توافق جدید باشند.
خبرگزاری یونهاپ گزارش کرده است که سوآپ ارزی با «وون» (واحد پول کره جنوبی) و «ین» (واحد پول ژاپن) هر دو کشور را از بسیاری مخاطرات ارزی در بازار بین المللی نجات خواهد داد.
کره جنوبی در سال 2008 میلادی زمانی که بحران اقتصادی منطقه را در برگرفت پیمان ارزی مشابهی با آمریکا امضا کرد.
این کشور با چندین کشور دیگر از جمله چین، مالزی و امارات متحده عربی سوآپ ارزی دارد و ارزش معامله ارزی این کشور با چین به 57 میلیارد و 400 میلیون دلار می رسد که اعتبار این توافق نیز سال 2017 به پایان می رسد.
آساق**231**1597[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی