مفتی مالزی خواستار ممنوع شدن آثار بنیانگذار وهابیت شد

کوالالامپور – ایرنا – یک مفتی مالزی روز دوشنبه خواستار ممنوعیت کتاب های 'ابن تیمیه' فقیه حنبلی و سلفی و مبتکر و بنیانگذار نظری فرقه وهابیت به دلیل گسترش افراط گرایی شد.

به گزارش ایرنا، 'عبدالرحمان عثمان' مفتی ایالت 'پاهانگ' مالزی گفت که کتاب فتوای ابن تیمیه به دلیل نگرانی از این کتاب و استفاده گروه های افراطی از آن برای مقابله با دیگر گروه های اسلامی باید فورا ممنوع شود.
ابن تیمیه در سال 704 قمری در قتل عام شیعیان کسروان، در امتداد اقدام های سرکوبگرانه ایوبیان و ممالیک برای قتل عام شیعیان و راندن آنان از مصر و شام و سپس مدینه و لبنان، نقش مهمی داشت که دامنه آن تا قتل عام علویان شمال لبنان، قنیطره، عاقوره، بترون و عکا نیز امتداد یافت.
آرای ابن تیمیه در باره زیارت قبور و تبرک و توسل و شفاعت، مبنای نگرش وهابیون در اداره امور حرمین قرار گرفته است.
این مفتی مالزی در ادامه، گفت که سازمان توسعه اسلامی مالزی موسوم به 'جاکیم' و شورهای مذهبی ایالت های این کشور نیاز است کتاب های ابن تیمیه را به دلیل برخی از موضوعات که به وضوح در تضاد با عقاید اکثریت مسلمانان مالزی است، بررسی کنند.
وی گفت که اکثریت مسلمانان مالزی همیشه در صلح و به صورت متحد زندگی می کردند.
این مفتی مالزیایی که چندی پیش صدور فتوایش مبنی بر 'کافر حربی' بودن غیرمسلمانان در این کشور، باعث برخی موضع گیری ها شد، گفت که فتوای 'ابن تیمیه' در بین برخی مسلمانان مالزی رسوخ کرده و باعث تفرقه بین مسلمانان شده است. برخی ها خون دیگر مسلمانان را نیز حلال می دانند.
وی در یک نشست خبری مشترک با سازمان های غیردولتی تفکرات تند گروه تکفیری داعش را نیز رد کرد.
'ایوب خان مایدین' معاون پلیس مبارزه با تروریسم مالزی نیز به تازگی اعلام کرد که تروریست ها سخنان 'ابن تیمیه' مبتکر و بنیانگذار نظری فرقه وهابیت را نقل کرده و یا فتوای وی را برای توجیه اعمال خشونت آمیز خود مورد استناد قرار می دهند.
به نوشته تارنمای روزنامه 'اتوسان'، عبدالرحمان عثمان، در ادامه تاکید کرد کتاب های ابن تیمیه مانند برخی از کشورهای غرب آفریقا از جمله مصر، اردن و الجزایر به دلیل هراس از نفوذ افراط گرایی باید ممنوع شود.
سایت 'ویکی لیکس' اسنادی را منتشر کرده است که براساس آن عربستان سعودی با هزینه کردن میلیاردها دلار، اغلب در قالب پویش های مختلف، در تلاش برای گسترش وهابیسم در عرصه جهانی است و مالزی و جنوب شرق آسیا نیر عرصه ای برای توسعه این تفکر افراطی عربستان شده است.
این هزینه ها با هدف گسترش تفکرات وهابیت از طریق ساخت مسجد، مدرسه، مراکز آموزشی و مراکز فرهنگی سنی در کشورهای مختلف اسلامی انجام می شود.
مفتی ایالت نگری سمبیلان مالزی نیز چندی پیش اعلام کرده بود وهابیت با آموزه های اهل سنت تضاد دارد و حرام است. وهابیت که در عربستان رایج است، در ظهور گروه های افراطی اسلامی در سراسر جهان مقصر است.
آساق**1611[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی