کاهش سطح زیرکشت گندم و افزایش بهره‌وری

برداشت گندم در سمنان

معاون وزیر کشاورزی گفت: در ارتباط با برخی از محصولات مانند گندم توانسته‌ایم زمین زیرکشت را کاهش و بهره‌وری را افزایش دهیم. در زمینه برنج نیز وضعیت مناسبی در تولید داریم و در تولید شکر نیز به رکورد خوبی دست یافته‌ایم و بر آنیم با تولید مناسب مانع واردات شویم.

به گزارش ایسنا، عباس کشاورز در مراسم بهره برداری و افتتاح 48 طرح بخش کشاورزی در بخش خلجستان قم، با تاکید بر ضرورت مدیریت منابع آب در کشاورزی عنوان کرد: مشکل کمبود آب امری جدی و حیاتی است که اگر به خوبی مدیریت نشود با بحران مواجه خواهیم بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: فرصت های با ارزشی در کشور برای رفع مشکلات کم آبی وجود دارد که اگر با واقعیت تطابق پیدا کند می توان بحران کم آبی را پشت سر گذاشت.

وی تصریح کرد: مساله آب در 30 سال گذشته به خوبی مدیریت نشده است و دولت تدبیر و امید راهکارهایی را در راستای تعادل بخشی و مدیریت آب های زیرزمینی در نظر گرفته است که تا حدودی مشکلات را برطرف خواهد کرد.

کشاورز اظهار کرد: در جهت اصلاح مصرف آب و وضعیت آب های زیرزمینی باید فرهنگ سازی شود تا جامعه نسبت به عواقب کم آبی آگاه باشند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به خوبی قدر آب را می دانند و لازم است با مدیریت آب های زیرزمینی که دشوار از از مدیریت آب های سطحی است مشکلات تولید را رفع کرد و مانع از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی شد.

معاون وزیر کشاورزی گفت: مدیریت آب های زیرزمینی باید با نگاه کارشناسی مورد ارزیابی قرار گیرد و آگاهی و اطلاع رسانی به کشاورزان نقش مهمی در این مدیریت دارد.

وی ادامه داد: مشخص کردن حقابه های کشاورزان دارای مجوز بهره برداری از منابع آب توسط دولت در مدیریت منابع اثرگذار است.

کشاورز عنوان کرد: مشارکت مردم و تعامل و تدبیر و تلاش دولت نقش به سزایی در مدیریت منابع آب و بهینه سازی مصرف آب دارد.

وی اظهار کرد: بحران کم آبی با تعادل بخشی به منابع آب حل می شود ما باید بر اساس واقعیت ها به مدیریت بپردازیم.

کشاورز تصریح کرد:تجهیزات نوین و فناوری روز می تواند مانع از هدر رفتن آب شود بی شک نبود دانش روز و مشکلات فنی و عدم دستیابی به تجهیزات پیشرفته در هدر رفت آب موثر است.

وی بیان کرد: تاکنون از 120 میلیارد مکعب ظرفیت آب‌های زیر زمینی استفاده کرده‌ایم و برای جلوگیری از بحران جدی در سالهای آتی باید به مدیریت بپردازیم.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی