پیشنهادهای مجلس برای اصلاح برنامه ششم در حوزه آموزش‌وپرورش/ "مانع خصوصی‌سازی می‌شویم"

برنامه ششم
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس مانع خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و دور شدن از فلسفه آموزش رایگان می‌شود، گفت: پیشنهاداتی را برای الحاق به برنامه ششم توسعه برای حمایت از آموزش و پرورش تهیه کرده‌ایم.

داوود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با نگاه به آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه اظهار کرد:‌ اصلاحات احکام و مواد الحاقی در حوزه آموزش‌وپرورش تهیه شده و به برنامه ششم توسعه اضافه می‌شود که این احکام در حوزه‌های مختلفی از جمله تحقیق و فناوری، پژوهش و به‌ویژه ایجاد شرایط برای بهبود وضعیت مالی و اقتصادی آموزش و پرورش است.

وی افزود: نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حوزه‌هایی که احساس نگرانی می‌کردند، پیشنهاداتی را تهیه کردند و برای الحاق به برنامه ششم توسعه به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در برنامه ششم توسعه صرفاً یک بند در رابطه با آموزش و پرورش است که آن هم به خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی اشاره دارد، باید توجه داشت آموزش و پرورش صرفاً کلاس درس نیست و می‌توان خدمات مختلف آن را به بخش خصوصی واگذار کرد.

محمدی ادامه داد:‌ تأسیس مدارس غیردولتی ایرادی ندارد اما اینکه حرکت آموزش و پرورش در مسیر خصوصی‌سازی جای نگرانی دارد چرا که باید امکانات دولتی را به‌اندازه کافی در اختیار مردم گذاشت.

وی گفت: در قانون دائمی شدن مدارس غیردولتی، دولت موظف شده تا تمام انرژی خود را برای توسعه مدارس دولتی به کار بگیرد اما نباید مانع مشارکت مردم در بحث آموزش و پرورش شد. دولت باید امکانات لازم را برای مدارس دولتی ایجاد کند و خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی باید آسیب‌شناسی و اشکالات آن مشخص شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه تحصیل تا پایان دوره دبیرستان و قبل از دانشگاه رایگان است و مدارس نمی‌توانند خانواده‌ها را برای دریافت کمک‌های مردمی ملزم کنند، عنوان کرد:‌ مجلس مانع خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و دور شدن از فلسفه آموزش رایگان می‌شود و نسبت به این موضوع اهتمام و دقت کافی را دارد چرا که بحث آموزش حاکمیتی و حساس است.

انتهای پیام/*

 [ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی