کتاب و کتابخوانی یکی از عوامل زیر بنایی توسعه محسوب می شود

زنجان – ایرنا – سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: کتاب و کتابخوانی یک از زمینه ها و عوامل زیر بنایی توسعه در جامعه محسوب می شوند و نمایشگاه کتاب نقش بسزایی در تشویق مردم به این فعالیت دارد.

حمید نباتچیان روز دوشنبه به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه فرهنگ همواره نیاز به توجه دارد، به ویژه آنکه یکی از شاخه فرهنگ، فرهنگ کتاب خوانی، نشر کتاب و ترویج برای کتاب خوانی است.
وی یادآورشد: هرگز نباید قانع شد به اینکه درصد خاصی از بودجه کشور را به این موضوع اختصاص می دهند.
نباتچیان اظهار کرد: هرچه درحوزه فرهنگ و کتابخوانی هزینه شود، سرمایه گذاری فکری و فرهنگی است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان با بیان اینکه این هزینه کرد در بخش اعتبارات هزینه ای یا فعالیت های فرهنگی است، گفت: بخش مهمی از اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر صرف فعالیت های عمرانی در این زمینه می شود.
وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ها و فعالیت های فرهنگی به حتم می تواند باری از دوش دولت در حوزه فرهنگی را بردارد، خاطرنشان کرد: در سیاست گزاری و ارائه خط مشی و سیاست های کلان، دولت و حکومت نقش اصلی را ایفا می کنند اما در رده های بعدی و فعالیت ها و تصدی گری ها، بخش خصوصی است که وارد کار می شود.
نباتچیان ادامه داد: همه اصحاب فرهنگ و هنر متولی اصلی فعالیت در این عرصه هستند و سیاست دولت ها و برنامه های پنج ساله دولت هم در این راستا بوده که فعالیت های این حوزه به بخش غیر دولتی سپرده شود.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: اگر هر فردی به حقوق شهروندی خود آگاه باشد، در رفتارهای شهروندی و در فرهنگ رفتارهای اجتماعی وی موثر است.
وی اضافه کرد: کسی که آگاهی بسیار و دانش بالایی دارد، به حقوق متقابل خود و سایر نهادهای اجتماعی آگاه است و بهتر می تواند نقش خود را ایفا کند.
نباتچیان ابراز کرد: در توسعه به معنای تخصصی، همزمان با رشدی که در مسائل اقتصادی و زیر بنایی رخ می دهد، در مسائل فرهنگی هم رشد ایجاد می شود.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: اگر این توسعه همه جانبه رخ ندهد، ممکن است رشد به تنهایی آسیب رسان باشد.
وی تاکید کرد: هر حرکت و برنامه فرهنگی که قصد اجرا داشته باشد، نیاز به یک موتور محرکه دارد به خصوص در امر توسعه، موتور محرکه، اعتبار پروژه است و برای همین نیاز به یک حامی مالی دارد تا هزینه مترتب را در زمینه های چند جانبه پشتیبانی کند و بانک شهر می تواند نقش این پشتیبان را ایفا کند.
هشتمین نمایشگاه ناشران کتاب در زنجان از دوم تا دهم شهریور جاری در محل مصلای خاتم الانبیای زنجان برپاست.
3001/6085[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی