صادرات 73 میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا

آستارا - ایرنا - مدیر کل گمرک آستارا اعلام کرد: در پنج ماه امسال ، 145 هزار تن کالا به ارزش اقتصادی 73 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.

رسول امیدی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: عمده کالاهای صادر شده شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصول های معدنی و فلزی بوده است.
وی مقصد این کالاها را کشورهای جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه ذکر و اظهار کرد: همچنین طی این مدت 18 هزار تن کالا به ارزش 54 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.
امیدی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن سه درصد کاهش و از حیث ارزش نیز 77 درصد افزایش داشته است.
وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.
امیدی ادامه داد: در مدت یادشده، 102 هزار تن کالا به ارزش 369 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده است.
وی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان، ماشین ها، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصول های کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده و از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب 11 و هفت درصد افزایش داشته است.
امیدی ادامه داد: در این مدت 107 هزار تن کالا به ارزش 33 میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده است.
وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن ، ماشین ها و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.
وی اظهار داشت: همچنین طی این مدت267 تن کالا به ارزش یک میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.
امیدی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصول های کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.
مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد ترددکنندگان از این مرز را در فروردین ، اردیبهشت ، خرداد ، تیر و مرداد ماه امسال 292 هزار و 616 نفر ذکر و بیان کرد: تعداد ترددکنندگان خروجی دو درصد و تعداد ترددکنندگان ورودی مرز زمینی آستارا در این مدت شش درصد افزایش داشته است.
وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا طی این مدت را مبلغ 219 میلیارد و 778 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد کاهش یافته است.
گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به 800 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.
7105/2007[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی