فعالیت بخش خصوصی برای بازدهی محصول گردو کافی نیست

تویسرکان - ایرنا - فرماندار تویسرکان گفت: فعالیت بخش خصوصی برای بازدهی و افزایش تولید محصول گردو در این شهرستان کافی نیست و باید فعالیت های موثری در این زمینه صورت گیرد.

حبیب مومیوند دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه فعالیت های اثر گذار و قابل توجه از سوی بخش خصوصی گردوی تویسرکان در سال های اخیر انجام نشده است تصریح کرد: بخش هایی مانند تعاونی گردوکاران و مرکز تحقیقات گردوی تویسرکان تاکنون انتظارها را برآورده نکرده است.
وی اضافه کرد: گردو به عنوان یک محصول راهبردی کشاورزی از اثرگذاری ویژه ای در حوزه باغداری، گردشگری و اقتصاد شهرستان تویسرکان برخوردار است.
به گزارش ایرنا وی اظهار کرد: بهره وری حداکثری و برنامه ریزی شده از این ظرفیت می تواند به پویایی اقتصاد شهرستان، بهبود فضای کسب و کار و ایجاد فرصت های متنوع شغلی بینجامد.
مومیوند با اشاره به اینکه برای حرکت به سوی بهره وری حداکثری از ظرفیت گردوی تویسرکان به تحقیقات علمی و فعالیت های پژوهش محور و فعایت های هدفمند بخش خصوصی نیاز داریم متذکر شد: در سال های اخیر بخش های خصوصی مانند مرکز تحقیقات وگردو و تعاونی گردوکاران از اثر گذاری چندانی در علمی کردن روش های باغداری، پیوند تحقیقات پژوهشی با باغداری و جلوگیری از خسارت های وارده به باغ های گردوی تویسرکان برخوردار نبوده اند.
وی تصریح کرد: انتظار می رفت که در سال های اخیر، اثر فعالیت های بخش خصوصی در افزایش میزان تولید و بازدهی محصول گردوی تویسرکان و اصلاح ارقام غیر مقاوم دیده شود اما در عمل شاهد سرمازدگی نزدیک به 90 درصد از باغ های گردوی تویسرکان در سال 92 بودیم.
وی تاکید کرد: اگر می خواهیم در حوزه تولید گردو و صنایع جنبی و تبدیلی آن به پیشرفت های قابل توجه برسیم، علاوه بر تعامل و همکاری دستگاه های اجرایی به همدلی و همکاری بخش خصوصی و عموم مردم و باغداران نیاز داریم.
به گزارش ایرنا مومیوند گفت: اکنون جای سوال است که تعاونی گردوکاران تویسرکان با بیش از چهار هزار عضو چه گام های موثری در پیشبرد امور مرتبط با گردوی شهرستان برداشته است.
وی با اشاره به تشکیل دبیر خانه دائمی و خانه گردو در تویسرکان خاطر نشان کرد: این دبیر خانه تلفیقی از دستگاه های اجرایی مرتبط، بخش خصوصی و اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه است که امور مرتبط با پیشرفت تولید گردو از نظر کمی و کیفی را دنبال می کند.
مومیوند متذکر شد: دبیر خانه دائمی و خانه گردوی تویسرکان نباید اسیر حاشیه سازی، کارهای تکراری، غیر کاربردی و بی اثر شود.
تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان واقع در 90 کیلومتری شهر همدان است که با برخورداری از بیش از پنج هزار و 500 هکتار باغ های گردو و محصول مرغوب در این بخش، پایتخت گردوی ایران نامیده می شود.
7524/2087[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی