تغییرکاربری در مهدیشهر، شاهرود و بسطام بیشتر از سایر نقاط استان سمنان است

سمنان- ایرنا- مدیر امور اراضی استان سمنان گفت : در این استان با توجه به اقلیم گرم و خشک، تغییرکاربری غیرمجاز به صورت زیاد برای ویلاسازی وجود ندارد اما در شهرستان های مهدی شهر ، شاهرود و بسطام باغ های وجود دارد که زمینه تغییرکاری در این مناطق بیشتر از سایر نقاط استان است.

جعفر مردادی جقیقی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : سوداگران بخش زمین در استان سمنان در صددند اراضی باغی مناطق خوش آب و هوای موجود استان را تغییر و تبدیل به ویلاسازی کنند.
وی اظهار داشت : چالش فراروی دیگر، معضل فرهنگی است که ما را نگران می کند این است که بهره داران و مالکان تمایل دارند زمین های زراعی را به مسکونی تبدیل کنند.
وی کم آبی را دیگر چالش این استان برشمرد و خاطرنشان کرد: این مشکل در استان سمنان باعث کاهش سطح زیر کشت کشاورزی شده و اراضی استان را از دایر به بایر تبدیل کرده است و با ادامه روند کنونی به طور قطع بر درآمد تولید سرانه ملی تاثیر منفی می گذارد.
مدیر امور اراضی استان سمنان تاکید کرد : وظیفه داریم تلاش کنیم با فرهنگ سازی و استفاده بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی ،علاوه بر تولید بیشتر، سطح اراضی زیرکشت را در استان افزایش دهیم.
در استان سمنان 198 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد : این نهاد اکنون در هشت شهرستان سمنان ، پنج خودروی گشت دارد که اگر این تعداد خودروها افزایش یابد به طور یقین کیفیت فعالیت های گشت زنی در عرصه ها بهتر خواهد شد.
وی تصریح کرد : این گشت های خودرویی با هدف حفظ کاربری اراضی به همراه نیروی های انتظامی در همه ساعت های شبانه روز از زمین های زراعی و باغی استان سرکشی می کنند و مسئول جلوگیری تغییرکاربری غیرمجاز حتی به صورت قهری هستند.
مدیرامور اراضی استان سمنان تصریح کرد : ماموران امور اراضی سعی دارند ابتدا با ترویج فرهنگ حفظ کاربری، بهره برداران و مالکان اراضی را به اهمیت حفظ آن توجیه و با متخلفات برخورد قانونی کرده و جزای نقدی و حتی در صورت تکرار جرم نیز به حبس محکوم خواهند شد.
وی در خصوص طرح آمایش سرزمین در این استان تصریح کرد : در استان سمنان طرح آمایش سرزمین نداریم ولی خوشبختانه در حال اجرای طرح حدنگاری(کاداستر) اراضی کشاورزی هستیم که مزیت های فراوانی دارد.
مردادی حقیقی یادآور شد: با اجرای این طرح در سال گذشته 20 هزار هکتار از اراضی غرب استان سمنان حدنگاری شد و در سال جاری این طرح در اراضی استان اجرا می شود.
وی تثبت مالیکت بهره برداران و رفع تداخللات اراضی را از جمله مزیت طرح خدنگاری اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، مرادی حقیقی از شهروندان خواست تا با مشاهده هرگونه تغییرکاربری غیرمجاز و تصرفات اراضی و انتقال آب غیر مجاز موارد را به سامانه تلفنی 131 امور اراضی استان اطلاع دهند.
در استان سمنان 198 هزار هکتار زمین های زراعی و باغی وجود دارد.
6026/[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی