تامین اجتماعی شروط استفاده از طرح بخشودگی جرائم بیمه ای را اعلام کرد

تهران - ایرنا - معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی، غیر ارادی بودن بروز مشکل در کارگاه و خوش حسابی کارفرما را دو شرط استفاده از طرح بخشودگی جرائم بیمه ای اعلام کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محمد حسن زدا افزود: این طرح در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتغال کشور به اجرا گذاشته شده است.
زدا، مشمولان طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان را واحدهای فعال تولیدی، صنعتی و معدنی سراسر کشور اعلام کرد.
وی با اشاره به تصویب پیشنهاد تامین اجتماعی توسط هیات وزیران برای بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب، اظهار کرد: آئین نامه پیشنهادی این سازمان به گونه ای تنظیم شده است که علاوه بر کمک به رفع مشکلات واحدهای تولیدی، مشوقی برای کارفرمایان در انجام تعهدات در برابر نیروی کار و پرداخت به موقع حق بیمه باشد.
زدا در عین حال غیر ارادی بودن بروز مشکل در کارگاه را از شرایط مهم استفاده از مزایای طرح بخشودگی جرائم بیمه ای عنوان کرد و اینکه آن دسته از کارگاه هایی که بر اثرحوادث غیرمترقبه از قبیل بلایای طبیعی شامل سیل، برف، تگرگ، سرمازدگی، آتش سوزی غیرعمد و زلزله، نوسانات نرخ ارز و فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه تعطیل موقت و یا فعالیت آنها با رکود مواجه و در نتیجه در خصوص پرداخت حق بیمه کارگران دچار مشکل شده اند، می توانند با پرداخت اصل حق بیمه از جرائم مربوطه معاف شوند.
وی ادامه داد: برای همکاری و همراهی هرچه بیشتر با واحدهای تولیدی و کمک به رونق اقتصادی، تسهیلاتی نیز برای تقسیط اصل بدهی های بیمه ای در نظر گرفته شده است که البته در صورت تمایل به پرداخت حق بیمه با اقساط طولانی تر، بایستی بخشی از جرائم بیمه ای نیز پرداخت شود.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: کارگاه های مشمول این آئین نامه بر اساس اینکه بدهی بیمه ای خود را به چه صورت پرداخت می کنند از بخشودگی جرائمی به میزان ٥٠ تا ١٠٠ درصد برخوردار خواهند شد؛ به این ترتیب که با پرداخت بدهی بیمه ای طی ١٢ ماه از ١٠٠ درصد، ١٨ ماه، ٨٥ درصد، ٢٤ ماه، ٧٥ درصد، ٣٠ ماه، ٦٠ درصد و ٣٦ ماه، ٥٠ درصد بخشودگی برخوردار می شوند.
وی با بیان اینکه با همکاری بانک رفاه کارگران تسهیلاتی نیز برای واحدهای مشمول این قانون برای پرداخت حق بیمه های معوق در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: پیشنهاد ما به واحدهای تولیدی دارای بدهی بیمه ای معوق این است که با استفاده از این تسهیلات بدهی های بیمه ای خود را در بازه زمانی یک ساله پرداخت کنند تا از ١٠٠ درصد بخشودگی جرائم برخوردار شوند.
زدا، خوش حسابی کارفرمایان را از مهم ترین شرایط استفاده از این مزایا برشمرد و تاکید کرد: خوش حسابی نیز در این قانون به خوبی تعریف شده است و به کارفرمایی اطلاق می شود که در بازه زمانی ١٨ ماهه قبل از بروز مشکل حداقل در ١٦ ماه حق بیمه کارگاه خود را به موقع پرداخت کرده باشد.
وی تصریح کرد: همچنین در صورت بروز بحران های آتی نیز کارفرمایان برای بهره مندی از این مزایا می بایستی مراتب را حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ وقوع به شعب سازمان تامین اجتماعی اعلام کنند.
زدا خاطرنشان کرد : کارفرمایان تا ٢٦ شهریور ماه امسال فرصت دارند تا از طرح بخشودگی جرائم بیمه ای برخوردار شوند؛ این افراد می توانند برای آگاهی از شرایط بهره مندی از این تسهیلات به پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی به نشانی www.tamin.ir و یا شعب تامین اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کنند.
براساس آمار سازمان تامین اجتماعی، میزان طلب سازمان تامین اجتماعی از اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب یک میلیون کارگاه 80 هزار میلیارد ریال است.
اجتمام**7268**1776[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی