9/5 درصد؛ نرخ سود وام خرید مسکن اولی‌ها

رئیس جمهور گفت: نخستین بار نرخ سود تسهیلات پرداختی به خریداران مسکن اولی از 11 درصد به 9 و نیم درصد کاهش یافت و زمان بازپرداخت آن نیز برای زوجین 12 ساله (144 ماهه) شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی و به مناسبت هفته دولت گفت: امضای طلایی، فسادآفرین و مشکل‌زاست و اگر می خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید با ریشه‌های آن برخورد کنیم.

وی افزود: ما در بحث عمومی مردم تقدس‌زدایی نداریم و مردم حق دارند در مورد هر کلام، سخن و تصمیمی در این نظام حرف بزنند و فکر و اظهار نظر کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه نقد باید منصفانه و توام با راه حل باشد اضافه کرد: این فضا، فضای خوبی است و فضایی است که باید در جامعه آن را ادامه دهیم.

وی گفت: درمورد سایر قوا، نهادها و ارگان ها نیز باید همین فضا به وجود آید زیرا احترام ، ادب ، اخلاق ، نقد منصفانه و همراه با ارائه ادب باید در همه جا باشد تا بتوانیم تصمیمات دقیق تر، بی ایراد و بدون اشکالی را مطرح کنیم و کار را به پیش ببریم .

رئیس جمهور افزود: ما فکر کردیم که برای بهتر و دقیق‌تر شدن کارها دو نهادی را که شاید با روح قانون اساسی نیز سازگارتر باشند ایجاد کنیم؛ یعنی یک سازمان بازوی رئیس جمهور در زمینه برنامه ریزی، بودجه ریزی ، اجرای بودجه و نظارت بر بودجه باشد و یک سازمان دیگر به عنوان بازوی دیگر رئیس جمهور در زمینه مسائل اداری و استخدامی حرکت کند .

آقای روحانی با بیان اینکه شاید وجود این دو سازمان به روح قانون اساسی نیز نزدیک‌تر باشد اظهار داشت: ابتدا به ذهنمان می آمد که این دو دستگاه برای هماهنگی بیشتر در یک سازمان کار خود را انجام دهند اما با توجه به سختی کارها یعنی اینکه خود برنامه ریزی و بودجه ریزی آنقدر کار سخت و سنگینی است که به این بخش نمی رسد و حتی منابع مالی و البته بالاتر از آن است و از سوی دیگر منابع انسانی نیز موضوع بسیار مهمی است و باید تصمیم گیری شود که چگونه استفاده شود ، با چه ابزاری مجهز شود، چگونه نظارت و ارزیابی شود و چگونه به محصول کار توجه کنیم، این تصمیم را گرفتیم.

رئیس جمهور افزود: ادارات دولتی ما معمولاً بر مبنای زمان ورود و خروج محاسبه می شوند، اما این که در این مدت چه کرده و کیفیت کار چگونه بوده مهم است .

آقای روحانی با بیان اینکه در نظام اداری محصول محور نیستیم گفت: آیا واقعاً پر کردن ساعت به معنای ارائه خدمت است؟ یا اینکه محصول کار باید نشان دهد که کار ما چقدر دقیق است؟

وی افزود : متاسفانه نظام و سیستم ما به این سمت حرکت کرده و معنایش این است که در قدم اول نظام اداری که مشکل‌زاست باید مشکل را کم کند زیرا یکی از مسائل مردم پیچ و خم های نظام اداری، دیوان سالاری و بروکراسی است .

رئیس جمهور تاکید کرد : دولت هم باید چابک شود اما باید کاری کنیم که مردم برای اهدافشان راحت تر حرکت کنند.

وی افزود: خیلی مهم است که ببینیم زواید و پیچ و خم های نظام اداری ما کجاست تا آن را حل کنیم .

رئیس جمهور گفت: همان برنامه جامع اصلاح که تصویب شد، یکی در دولت و یکی در شورای عالی اداری، باید گفت برنامه خوبی است که باید اجرایی و عملیاتی شود .

وی افزود: در برخی موارد باید مقررات زدایی شود، در برخی موارد باید ادغام صورت گیرد ، در برخی موارد کوچک سازی دستگاه اداری باید انجام شود و در برخی دیگر نیز باید تغییر آیین نامه ها در دستور قرار گیرد .

آقای روحانی با بیان اینکه معیار برای ما رضایت مردم و مراجعه کننده است اظهار داشت: البته که اصل معیار خداوند است اما معیار برای ما رضایت مردم و مراجعه کننده است تا ببینند چگونه به آنها خدمت داده می شود و در این زمینه هر جا که لازم است باید رقابت ایجاد شود .

وی افزود : هر جا رقابت نباشد و تنها اختصاص و انحصار حرف اول را بزند حتماً ایراد ایجاد شده است و کیفیت پایین می آید .

رئیس جمهور با بیان اینکه نباید امضای طلایی درست کنیم اظهار داشت: امضای طلایی فسادآفرین و مشکل آفرین است و اگر می خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید بدانیم که با بگیر و ببند این موضوع حل نمی شود، بلکه باید با ریشه های آن برخورد کنیم .

وی گفت: اگر کسی حقوق ناعادلانه نیز گرفته باید به ریشه ها بپردازیم، دولت دارد به ریشه ها می پردازد و معتقد است ذی‌نفع نباید تصمیم گیر باشد و قانون باید شفاف باشد.

آقای روحانی افزود: دولت می گوید دستگاه های نظارتی باید دقیق نظارت کنند و باید مقررات، قانون و چارچوب ها درست شود.

وی اضافه کرد: این ایراد تنها برای دستگاه اجرایی نیست بلکه برای کل کشور است، مشکل یک قوه و دو قوه نیست بلکه مشکل سراسری است و تا زمانی که در کشور ما قوانین شفاف نیست، تا زمانی که پرداخت ها و درآمدها شفاف نیست و تا زمانی که در کشور ما بخش های خصولتی وجود دارد باید بدانید فساد و مشکل هم خواهد بود و حل نمی شود.

رئیس جمهور افزود: باید سیستم را از بنیاد اصلاح کنیم و این وظیفه بزرگ ماست که باید این راه را ادامه دهیم.


[ منبع این خبر سایت عصرایران، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی