لزوم تجهیز تمام گمرکات به ایکس‌.ری

سخنگوی قوه قضاییه از لزوم تجهیز تمام گمرکات به ایکس‌.ری برای مقابله با قاچاق خبر داد.
خبرگزاری فارس: غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و یکمین نشست خبری خود در هفته دولت با اصحاب رسانه در پاسخ به این پرسش که دادستان کل کشور اعلام کرده از گمرک بندرعباس روزانه بیش از 3850 کانتینر بدون بازرسی خارج می‌شود و این موضوع تخلف یا جرم است، اظهار داشت: یک کانیتنر بارنامه دارد و دیده می‌شود؛ تمام نسخه‌های بانک و گمرک کنترل می‌شود و بازرسی صورت می‌گیرد.

وی افزود: حال اگر درون این کالاها به عنوان مثال مواد مخدر جاسازی شده باشد گمرک بدون داشتن دستگاه و خبر نمی‌تواند اینها را کشف کند.

سخنگوی قوه قضاییه با تأکید براینکه باید دستگاه ایکس‌ری داشته باشیم تا برخی از این کانتینرها از نظر فنی بررسی شوند، خاطرنشان کرد: تمام گمرکات مجهز به سیستم فنی نیست و احتمال اینکه کالای قاچاق در این کانیتنرها باشد وجود دارد.

اژه‌ای گفت: نظارت فنی و دقیقی که بر تمام کانتینرها باشد، نیست و اکنون دولت در مقام تهیه بودجه برای تهیه سیستم فنی در تمام گمرکات کشور است.

وی تصریح کرد: اگر سیستم فنی در گمرکات داشته باشیم خطاها کمتر می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا افرادی که اتهام جاسوسی داشته باشند می‌توانند با قرار وثیقه آزاد شوند، گفت: منعی نداریم و اگر اتهام جاسوسی باشد با قرار وثیقه آزاد می‌شود زیرا هنوز جرم ثابت نشده است.

وی با بیان اینکه در قانون مجازات قبلی بازداشت موقت برای اینچنین افرادی الزامی بود، تصریح کرد: در قانون مجازات جدید سال 92 الزامات برداشته شد و در مورد مسائل جاسوسی اگر بیم تبانی و فرار فرد نباشد و اگر بازپرس این موضوع را تشخیص دهد با قرار وثیقه می‌تواند آزاد شود.

اژه‌ای در خصوص واگذاری زمین‌هایی در شمال تهران به برخی افراد گفت: تا زمانی که سازمان بازرسی در این خصوص گزارشی تکمیل شده ارائه ندهد پرونده‌ای در قوه قضاییه تشکیل نمی‌شود. مطالبی در این خصوص تهیه شد و منتظر جواب شهرداری هستیم.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی