وزیر کشور: دولت در حوزه امنیت کشور تابع رهبری است

وزیر کشور گفت: سیاست های کلان امنیت از سوی مقام معظم رهبری تعیین می شود و دولت در حوزه امنیت تابع رهبری است.
خبرگزاری مهر: عبدالرضا رحمانی‌فضلی بعداز ظهر یکشنبه  در نشست با نخبگان و برگزیدگان اقشار مختلف مردم علی‌آبادکتول اظهار کرد: هفته دولت بهانه ای است تا از شهیدان انقلاب و دولت یاد کرده و ارزیابی عملکردها را داشته باشیم.

وی افزود: در واقع در هفته دولت باید نقاط ضعف و قوت، آسیب ها و مسیرهای پیش رو برای حل آن ها مورد ارزیابی قرار گیرد.

وزیر کشور ادامه داد: نیمه دوم سال ۱۳۹۰ فشار بر کشور بسیار زیاد بود و تحریم‌ها بسیار افزایش داشت. در آن مقطع با گذاشتن کنترل‌های جدی در صادرات نفت و در گردش پول ایران، کشور دچار مشکل شده بود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در آن سال اجماع جهانی برای اعمال بیشتر فشارها و ایران‌هراسی ایجاد کردند و تهدیدها علیه کشور افزایش یافت. حرف و هدف دشمن این بود که ایران منشا خطر است و با توجه به قطعنامه ها تحریم ها زیاد شده بود.

وزیر کشور بیان کرد: اعلام کرده بودند در انتخابات سال ۱۳۹۲ حرف نهایی را با ایران خواهیم زد و با این بهانه میز مذاکره را نیز ترک کرده بود.

هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردیم

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ما هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردیم، گفت: ما معتقدیم باید احقاق حق خودمان را داشته باشیم و هشت سال دفاع مقدس نمونه‌ای از تلاش‌های جهادگونه برای دفاع از حقمان بود.

وی تاکید کرد: در زمانی که دشمنان می‌خواستند از انتخابات یک تنش بزرگ درست کنند مقام معظم رهبری وارد موضوع شدند و مردم را دعوت به حضور در انتخابات و آرامش عمومی کردند و در زمان نزدیک به انتخابات فرمودند کسانی که با نظام هم مخالف هستند باید به انتخابات بیایند چون موضوع مهمی است.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: برخلاف خواسته‌های دشمن انتخابات بسیار خوبی برگزار شد و رئیس جمهور کشورمان مشخص شد و حل مسئله تحریم و تهدید ایران و وحدت و انسجام داخلی از قول‌های مهم رئیس جمهور در زمان آغاز به کار دولت بود.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه موضوع اقتصاد به عنوان موضوع مهمی است که ما با آن روبرو هستیم، ادامه داد: روز بعد از انتخابات آمریکایی‌ها پیام دادند که بیایید مذاکره کنیم و این مذاکرات فراز و فرودهای زیادی داشت و مقام معظم رهبری بیانیه‌ای دادند و شروط مذاکره را تعیین کردند و دولت بر آن اساس کار را ادامه داد.

وزیر کشور تاکید کرد: نتیجه مذاکرات این بود که ایران‌هراسی به شدت کمرنگ شد. نفت ما دو برابر فروخته می‌شود و به سادگی و برخلاف گذشته می‌توانیم پول خود را دریافت کنیم و سرمایه‌گذاران راغب به سرمایه‌گذاری در کشور هستند.

وی با بیان اینکه ما همیشه گفتیم که مذاکره یک بده و بستان است و همه قطعنامه‌ها از شورای امنیت بیرون آمد، اضافه کرد: سوال می‌شود آیا اجرای دوباره آن احتمال دارد و باید پاسخ داد بله اما از این بازی دو طرفه است و ما نیز اقدام مشابه را انجام می‌دهیم.

وی یادآور شد: اولویت های دولت مشخص است؛ کاهش تهدیدها و تحریم ها که با انرژی هسته ای گره خورده بود، انسجام و وحدت داخلی و رفع بی ثباتی و بی اعتمادی اقتصادی که در گذشته ایجاد شده بود.

وزیر کشور همچنین گفت: رشد اقتصادی، کاهش تورم و افزایش تولید نتیجه تلاش های همه به خصوص در راس آن دستورات رهبری بود.

اقتصاد مقاومتی یک جبر و ضرورت است

وزیر کشور خاطرنشان کرد: موضوع مهم در دستور کار دولت شرایط اقتصادی است که شرایط اقتصادی مطلوبی در کشور نداریم و اقتصاد مقاومتی برای ما یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت و جبر است.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: امروز جوان‌های ما شغل می‌خواهند و ضعف ما در حوزه اقتصاد است و راهی نداریم جز آنکه از اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

وی گفت: ۳۸ سال از مدل‌های مختلف اقتصادی استفاده کردیم اما جواب نداد و امروز اقتصاد مقاومتی راه نجات کشور است و دولت به اقتصاد مقاومتی ایمان دارد و تمام توان خود را بر اجرای اقتصاد مقاومتی گذاشته است.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: سه استان آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان به عنوان پیشتاز در اقتصاد مقاومتی تعیین شد و برنامه‌های دولت در این سه استان با جدیت پیگیری می‌شود.

وزیر کشور در بخش دیگری با اشاره به وجود آرامش سیاسی در داخل کشور، تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای ایجاد حزب و گروه در کشور وجود ندارد.

وی همچنین به تحولات منطقه ای اشاره کرد و گفت: جان و مال و ناموس کشورهایی مثل عراق، سوریه و یمن دچار مشکل و ویرانی شده است و متاسفانه شاهد کشتار مسلم توسط مسلم هستیم و این غم بزرگ در دل ما است. با وجود همه نشانه‌های منطقه انتظار بود که در ایران هم این اتفاق بیافتد اما کشور در امنیت کامل قرار دارد و در خصوص امنیت تابع رهبری هستیم.

وزیر کشور گفت: نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی در برقراری این امنیت نقش مهمی دارند و کشور در یک مدار و مسیر امید و حرکت رو به جلو قرار دارد و ما باید این امید و حرکت را تقویت کنیم. هر کس در هر لباس و جایگاه باعث یاس و ناامیدی و اختلاف در کشور شود به طور قطع در مسیر انقلاب حرکت نکرده است.

رحمانی‌فضلی در پایان با تاکید بر اینکه ما مشکلات زیادی داریم اما بسیاری از مشکلات را حل کرده‌ایم، گفت: ما باید قدر مقام معظم رهبری را با جان و دل بدانیم و ایشان یک نعمت بزرگ برای کشور هستند و تاریخ بعدها شجاعت مقام معظم رهبری را می‌نویسد.[ منبع این خبر سایت فردانیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی