درخواست 100 شرکت کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه

تهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس می گوید، حدود 100 شرکت درخواست ورود به بازار شرکت های کوچک و متوسط بازار سرمایه داشته اند و تاکنون 6 شرکت پذیرش شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،« امیر هامونی» عصر دوشنبه در مراسم راه اندازی شرکت های کوچک، متوسط و صندوق های جسورانه در بازار سرمایه افزود: امروز شاهد راه اندازی صندوق های جسورانه (وی سیVC) و ورود شرکت های کوچک و متوسط (SME اس ام ایی) به بازار سرمایه بودیم.
وی گفت، در راه اندازی اس ام ایی ها از تجربه سایر کشورها استفاده کردیم.
هامونی همچنین گفت، تاکنون هفت شرکت جسورانه بررسی شده که 2 صندوق برای ورود به بورس پذیرش شده است.
وی گفت: بر این اساس، صندوق رویش لوتوس با سرمایه 500 میلیارد ریال و صندوق آرمان آتی با سرمایه 100 میلیارد ریال به بازار سرمایه وارد شده اند.
مدیرعامل فرابورس افزود: مجموع ارزش شرکت های واردشده به بازار اس ام ای و صندوق های جسورانه پذیرش شده به 2 هزار و 400 میلیارد ریال می رسد.
به گزارش ایرنا، سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) یک مدل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های کوچک با ظرفیت رشد بلندمدت است؛ البته این نوع سرمایه‌گذاری منبع مهمی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهایی است که کوچک‌تر از آن هستند که دسترسی مناسب به بازار سرمایه یا بانک‌ها داشته باشند و از ریسک بالا و به‌تبع بازدهی مورد انتظار بالایی برای سرمایه‌گذار برخوردارند.
پیش از این به صورت پراکنده و از طریق دانشگاه ها، در بخش های جدید و نوظهور سرمایه گذاری می شد اما ساختار منسجمی برای حمایت و تامین مالی آنها وجود نداشت.
در سال 2005 بیش از 128 میلیارد دلار در دنیا برای صندوق های جسورانه سرمایه گذاری شده است.
اقتصام2022**1561**خبرنگار: میثم طاهری **انتشاردهنده: مژگان توانا


جدیدترین اخبار اقتصادیXبستن تبلیغات