سامانه تصفیه فاضلاب صنعتی نیروگاه شهید منتظری اصفهان به بهره برداری رسید

اصفهان - ایرنا - سامانه تصفیه فاضلاب صنعتی براساس استانداردهای روز دنیا روز پنجشنبه در نیروگاه برق شهید محمد منتظری اصفهان به شکل پایلوت به مرحله بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، این طرح به ظرفیت 300 متر مکعب در روز، با اعتبار 300 میلیون تومان از محل اعتبارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در مدت شش ماه اجرایی شد.
طرح مذکور بمنظور تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان با استفاده از پیشرفته ‌ترین فناوری روز دنیا و برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح آزمایشی و نیمه صنعتی اجرا شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری پیش از این درباره این طرح گفته است: با پیگیری و حمایت ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری یکی از پیشرفته ‌ترین فناوری‌های روز دنیا برای تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین شهر بصورت پایلوت اجرایی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشت.
سورنا ستاری افزود: با انجام این طرح پایلوت، متخصصان کشور به دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب که در سال 2012 در انحصار هلند بود، دست یافته اند و زمینه اجرای این طرح در کشور را فراهم کردند.
وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، بیان کرد: با توجه به توسعه مدیریت مصرف آب و اهمیت بازچرخش آن و با هدف تامین آب بخش صنعت و فضای سبز شهری از طریق بازچرخش آب از فاضلاب های صنعتی و شهری، طرح مذکور اجرایی شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه کشور با مشکل کمبود آب مواجه است و باید از هر گونه طرحی که به تامین آب کمک کند حمایت شود، گفت: بیشترین سهم آب مصرفی به بخش صنعت مربوط می شود که طرح مذکور راهکاری موثر برای بازچرخش فاضلاب هایی است که از بخش صنعت تولید می شود تا از این فاضلاب ها برای آبیاری فضای سبز و استفاده مجدد در صنعت استفاده شود.
ستاری بیان کرد: این طرح می تواند در تمام استان های صنعتی که میزان تولید فاضلاب های صنعتی آنها زیاد است مورد استفاده قرار گیرد و میزان مصرف آب را در این استان ها به کمترین حد ممکن برساند.
وی همچنین با اشاره به ایجاد دانش فنی پیشرفته ترین سامانه تصفیه فاضلاب (راکتور با زیست توده گرانولی)، گفت: این طرح با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و بصورت پایلوت در تصفیه خانه شاهین شهر اصفهان نصب و راه اندازی شد.
به دلیل کمبود آب، تامین آب صنعت از طریق پساب فاضلاب در استان اصفهان از جمله راهبردهای دولت تدبیر و امید در این منطقه است.
نیروگاه سیکل ترکیبی شهید محمد منتظری در شمال شهر اصفهان و در سال 1363 تاسیس شده که یکی از نیروگاه های ایران با ظرفیت تولید 1616 مگاوات است.
نیروگاه شهید منتظری اصفهان 50 درصد برق استانهای اصفهان و چهار محال و بختیاری را تامین می کند.
ت/2093/3011 خبرنگار: اصغر دواتگر نگارنده: آسیه معینی انتشار : عمادی
کانال اطلاع رسانی : https://telegram.me/esfahanirna[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی