سامانه تصفیه فاضلاب صنعتی نیروگاه شهید منتظری اصفهان به بهره برداری رسید

اصفهان - ایرنا - سامانه تصفیه فاضلاب صنعتی براساس استانداردهای روز دنیا روز پنجشنبه در نیروگاه برق شهید محمد منتظری اصفهان بصورت پایلوت به مرحله بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، این طرح به ظرفیت 300 متر مکعب در روز، با اعتبار 300 میلیون تومان از محل اعتبارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در مدت شش ماه اجرایی شده است.
طرح یاد شده با هدف تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان با استفاده از پیشرفته ‌ترین فناوری روز دنیا و برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح آزمایشی و نیمه صنعتی اجرا شد.
مدیر نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: تفاهمنامه اجرای پروژه در بهمن سال گذشته با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری منعقد شد و خوشحالیم که این طرح امروز به بهره برداری رسید.
محسن افتخاری با اشاره به اینکه تجهیزات مورد نیاز طرح یاد شده 6 آبان امسال به شکل پایلوت نصب شد، اظهارکرد: 10 روز پس از نصب تجهیزات، نتایج اجرای طرح حاصل و مشخص شد پروژه یاد شده میزان COD (اکسیژن خواهی شیمیایی)) را به زیر 70 ppm ( قسمت در میلیون ) کاهش می دهد.
به گفته وی ، استاندارد COD برای استفاده از مصارف صنعتی و فضای سبز باید در حد 300 تا 65 PPm باشد و این طرح توانسته است آن را به زیر 70 ppm کاهش دهد.
طراح و مجری این طرح نیز با اشاره به اینکه دانش این طرح پیش از این در اختیار یک شرکت هلندی بوده است، گفت: در این شیوه تصفیه فاضلاب، افزون بر اینکه مواد آلاینده و مخرب پساب به شکل چشمگیری کاش می یابد، زمینه بهره برداری از لجن پساب فاضلاب برای استفاده در سایر بخش های صنعتی از جمله کاغذ سازی را فراهم می کند.
سیروس ابراهیمی با اشاره به اینکه ایده این طرح را در سال 84 به مسئولان دولت نهم ارائه کرده است، گفت: دولت نهم و دهم، حمایتی از این طرح انجام ندادند و به دلیل انجام هزینه بالا، حاضر به ریسک پذیری و حمایت از اجرای پروژه نشدند.
وی ادامه داد: مسئولان در دولت های گذشته با این بهانه که ضمانتی برای اجرای طرح وجود ندارد و ممکن است به رغم سرمایه گذاری چند صد میلیونی طرح با شکست مواجه شود، حمایتی از این طرح انجام ندادند.
طراح و مجری طرح نیمه صنعتی استفاده از پساب فاضلاب شاهین شهر برای آب مورد نیاز نیروگاه شهید محمد منتظری ادامه داد: اکنون اعتماد دولت یازدهم به محققان داخلی جواب داده است و توانستیم با سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری این طرح را در مرحله نیمه صنعتی اجرا و اعتماد بخش صنعت برای استفاده از این طرح را به دست آوریم.
به دلیل کمبود آب، تامین آب صنعت از طریق پساب فاضلاب در استان اصفهان از جمله راهبردهای دولت تدبیر و امید در این منطقه است.
نیروگاه سیکل ترکیبی شهید محمد منتظری در شمال شهر اصفهان و در سال 1363 تاسیس شده که یکی از نیروگاه های ایران با ظرفیت تولید 1616 مگاوات است.
نیروگاه شهید منتظری اصفهان 50 درصد برق استانهای اصفهان و چهار محال و بختیاری را تامین می کند.
ت/2093/3011 ** خبرنگار: اصغر دواتگر ** انتشار دهنده : مسعود عمادی **[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی