مجوز قرق اختصاصی برای سرمایه گذاران در آذربایجان غربی صادر می شود

ارومیه- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: صدور مجوز قرق اختصاصی در استان برای سرمایه گذاران با هدف کاهش فشار بر مناطق حافظت شده و تکثیر و پرورش حیات وحش انجام می شود.

پرویز آراسته روز یکشنبه در در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این اقدام طبق آیین نامه خاص خود بوده و اهداف دیگری را نیز در نظر دارد که از جمله این اهداف ایجاد اشتغال و کاهش فشار بر مناطق طبیعی و آزاد است.
وی در زمینه لزوم توجه به گردشگری طبیعی و رونق آن گفت: طرح مدیریتی منطقه حفاظت شده مراکان خوی تهیه شده و محیط زیست در صدد است تا در شورای برنامه ریزی استان بعد از مصوب شدن این طرح، با تعامل سرمایه گذاران علاقه مند به سرمایه گذاری در مناطق تحت پوشش محیط زیست، طبیعت گردی و بازدید گردشگران از مناطق انجام شود.
آراسته با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در مناطق تحت مدیریت محیط زیست بیان کرد: به علت کمبود محیط بان در استان سعی می شود از دوربین ها و فناوریهای نوین جهت پایش مناطق استفاده شود.
وی افزود: تالاب کانی برازان، جزیره کبودان و اشک جزو مناطقی است که حفاظت به شیوه نوین و پایش آنلاین در آنها انجام خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربابجان غربی بیان کرد: صندوق محیط زیست در کشور فعال شده و می توان از این صندوق وامهایی در جهت احداث تصفیه خانه ها و نصب فیلترهای هوا، کنترل آلاینده های استان از جمله آلاینده های صنعتی بهره برد.
آراسته اظهار کرد: کانون های گرد و غبار استان شناسایی شده که بخش عمده ای از آن در اطراف دریاچه ارومیه و به ویژه در منطقه جبل کندی به مساحت دو هزار هکتار است که 400 هکتار آن مالچ پاشی شده است.
وی اضافه کرد: این پروژه یک طرح مطالعات کشوری با پوشش آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و استان کردستان است که 80 درصد از شناسایی و گزارش آن به اتمام رسیده و گزارش نهایی ظرف چند ماه آینده نهایی و نتایج آن منتشر می شود تا نسبت به مالچ پاشی و مدیریت اقدام شود.
آراسته با اشاره به راه اندازی مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه بیان کرد: محیط زیست در حال تامین مکان برای این مرکز بوده و تجهیرات خریداری شده و به زودی در استان راه اندازی می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: از نیمه دوم سال جاری اجرای قانون دریافت یک در هزار محیط زیست در راستای کاهش آلودگی محیط زیست از صنایع، اجرایی می شود و این مبالغ صرف رفع و کنترل آلایندگی ها، ایجاد فضای سبز در خود واحدها خواهد شد.
وی با اشاره به بازدید از سه هزار و 90 واحد صنعتی و خدماتی بیان کرد: امسال دو هزار و 491 واحد از محیط زیست خدمات گرفته اند.
آراسته اضافه کرد: دو هزار و 208 مورد اخطاریه زیست محیطی در پنج ماهه اول امسال برای واحدهای صنعتی آذربایجان غربی صادر شده و در این مدت 11 مورد واحد صنعتی و تولیدی متخلف پلمپ شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: حفاظت فیزیکی پیرامون دریاچه ارومیه به طول 290 کیلومتر و به مساحت 87 هزار هکتار و عمق سه کیلومتر از حریم دریاچه از سایر طرح های اداره کل حفاظت محیط زیست در استان است.
وی ادامه داد: این طرح که با مشارکت 42 نفر نیروی حفاظتی آغاز شده، باعث تثبیت زمین و افزایش رستنی های حریم دریاچه می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی درباره میله گذاری اطراف دریاچه ارومیه گفت: این طرح به طول 40 کیلومتر برای مشخص شدن حریم دریاچه انجام می شود که به اتمام رسیده است.
آراسته احداث سکوی چوبی برای روی تالاب کانی برازان را از سایر فعالیت های این نهاد عنوان کرد و آن را برای طبیعت گردی حایز اهمیت دانست.
وی اظهار کرد: کل پایشهای امسال اداره کل حفاظت محیط زیست دو هزار و 218 مورد بوده و 30 بیمارستان استان 45 مورد بازدید شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: امسال از هشت رودخانه مهم استان 133 مورد نمونه برداری شده و این اقدام هر فصل به صورت مستمر انجام می شود.
آراسته افزود: امسال 241 مورد نمونه برداری از پسماندهای صنعتی کارخانه ها و 27 مورد نمونه برداری از دودکش صنایع آذربایجان غربی در راستای پایش های سالانه انجام شده است.
وی گفت: از خروجی اگزوزها از جمله خودروهای شخصی و عمومی نیز 144 مورد نمونه برداری شده و از کل نمونه برداریها چهار هزار و 344 نمونه آنالیز شده است.
آراسته افزود: 156 مورد اخطار نیز برای واحدهای صنعتی صادر و 19 مورد به واحدهای قضایی معرفی شده است.
به گزارش ایرنا، هم اکنون هفت منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی قرار دارد که شامل منطقه حفاظت شده مراکان خوی، پارک ملی دریاچه ارومیه، اثر طبیعی ملی غار سهولان، منطقه حفاظت شده جنگلهای میرآباد سردشت، پناهگاه حیات وحش کانی برازان، دشت سوتاو و حمامیان بوکان و منطقه حفاظت شده نوروزلو است.
7125/1905[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی