معاون استاندار خوزستان: دردسرهای خوزستان از طرح های مغایر با محیط زیست است

اهواز - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان گفت: همه مشکلات خوزستان ناشی از طرح هایی است که بدون رعایت الزام های زیست محیطی در استان اجرا شده است.

به گزارش ایرنا احمد سیاحی یکشنبه در سومین روز همایش خوزستان و دولت یازدهم با محوریت عملکرد دولت در حوزه محیط زیست که در تالار مهتاب اهواز برگزار شد اظهار کرد: هدف از ایجاد زیرساخت ها بوجود آوردن رضایتمندی در مردم است، این در حالی است که داشتن محیط زیست سالم جزو حقوق اولیه مردم است و بدون داشتن آن رضایتمندی حاصل نمی شود.
وی با اشاره به جایگاه خوزستان در اقتصاد و صنعت کشور افزود: 85 درصد نیاز آبی شهرهای استان از رودخانه کارون تامین می شود در حالی که به این رودخانه ضررهای جبران ناپذیر وارد شده است.
سیاحی تصریح کرد: چرا باید سدی ساخته شود که سالانه 800 هزار تن نمک را وارد زمین های کشاورزی استان می کند و باید هزاران میلیارد ریال صرف علاج بخشی آن شود.
وی بااشاره به نقش حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست در همه کشورهای دنیا گفت: چگونه است که به طرحی مجوزهای زیست محیطی داده نشده و طرح به صورت خودسرانه اجرا شود.
سیاحی تاکید کرد: بر اساس فرمایش های مقام معظم رهبری در زمینه حفاظت از محیط زیست برخی تخلفات تنها با اخطار حل نمی شود و باید با آنها برخورد قانونی صورت گیرد.

*آثار سیلاب خوزستان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان همچنین تصریح کرد: در زمینه بهبود کیفیت هوا مسئولان کمترین تاثیر را داشتند و با رحمت خداوندی و بارش باران و وقوع سیلاب، تالاب ها آبگیری شده اند.
وی با بیان اینکه در حوزه مقابله با ریزگردها عملکردی نداشتیم افزود: از 350 هزار هکتار کانون های داخلی شکل گیری گرد و غبار در استان فقط در 17 هزار هکتار عملیات بیابان زدایی در حال انجام است.
سیاحی افزود: بیشتر مصوبات کارگروه مقابله با گرد و غبار عملی نشده است.
وی همچنین با اشاره به بحران تنگی نفس در خوزستان اظهار کرد: اکنون یک گونه گیاهی متهم اصلی این بحران معرفی شده این در حالی است که این گونه در سال های گذشته بدون رعایت مسائل زیست محیطی در سطح وسیع در استان کشت شده است و اکنون باید هزینه زیادی برای هرس کردن آن متحمل شویم.
سیاحی به مشکلات تالاب هورالعظیم به دلیل استخراج نفت اشاره کرد و افزود: تالاب به بهانه برداشت نفت خشک شده است این در حالی است که در هیچ نقطه ای از دنیا تالابی را برای برداشت نفت خشک نمی کنند.
وی اظها کرد: به بهانه ایجاد اشتغال یک واحد صنعتی در اطراف اهواز راه اندازی شده که نیمی از مردم شهر از بوی مشمئز کننده آن در عذاب هستند.
سیاحی آمار 90 درصدی تمایل اهوازی ها به مهاجرت از این شهر را نیز یادآور شد و گفت: در صورت بهبود شرایط زیست محیطی ساکنان تحت هر شرایطی در شهر خود باقی می مانند.
وی با بیان اینکه شرایط خوزستان با دیگر نقاط کشور متفاوت است تاکید کرد: برنامه مستقلی باید برای خوزستان تهیه شود زیرا صبر و تحمل مردم در زمینه مشکلات زیست محیطی به سر آمده است.
سیاحی افزود: البته در 2.5 سال گذشته رویکرد دولت نسبت به محیط زیست تغییر کرده و جایگاه مهمی پیدا کرده است.
وی در ادامه با تاکید بر فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست گفت: تشکل های مردم نهاد را ظرفیت خوبی برای ترویج و آموزش مسائل زیست محیطی هستند.
در این همایش که با حضور محمد درویش مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، از سید ناصر موسوی، مهدی زبید، مهدی بن رشید، رضا قپانچی و احمد دهیمی به عنوان محیط بانان نمونه خوزستانی تقدیر شد.
از سید محمد رادمنش به عنوان فعال محیط زیست همچنین انجمن رفتگران طبیعت خوزستان، انجمن دوستداران طبیعت ایذه و دهدز و انجمن درختکاری شوش به عنوان تشکل های فعال محیط زیست تجلیل به عمل آمد.
7151/6065[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی