ورزش در تعطیلات پایان هفته در حفظ سلامتی موثر است

تهران- ایرنا- محققان در جریان مطالعه ای متوجه شدند که موکول کردن تمام فعالیت های ورزشی به یک یا دو روز تعطیل آخر هفته، تقریبا به اندازه ورزش کردن در تمام روزهای هفته، بر سلامتی موثر است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس الرت، محققان در این مطالعه با تجزیه و تحلیل داده های سلامتی بیش از 60 هزار نفر متوجه شدند که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، سرطان و مرگ زودهنگام در افرادی که تنها یک یا دو روز در هفته ورزش می کنند، به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد.
'گری دان وان' از دانشگاه لافبورو در انگلیس می گوید: برنامه های ورزشی که یک یا دو جلسه در هفته انجام می شوند برای کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و یا هر دلیل دیگری بسیار موثر است.
بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، افراد 18 تا 64 ساله باید دستکم 150 دقیقه در هفته فعالیت ایروبیک (هوازی) متوسط تا شدید و یا دستکم 75 دقیقه فعالیت ایروبیک شدید در هفته انجام دهند.
به عنوان یک قاعده کلی، ورزش متوسط به ورزشی گفته می شود که سرعت اجرای حرکات اجازه مکالمه را به فرد بدهد، در غیر این صورت، به آن ورزش شدید اطلاق می شود.
محققان در این مطالعه، داده های مربوط به وضعیت تناسب اندام 63 هزار و 591 بزرگسال را با متوسط سنی 59 سال در طول یک دوره 18ساله جمع آوری کردند، با این ملاحظه که 8 هزار و 802 نفر در طول اجرای این مطالعه درگذشتند.
محققان متوجه شدند، در گروه افرادی که برنامه ورزشی خود را در طول روزهای هفته انجام می دادند، 35 درصد کاهش مرگ و میر بود، اما این کاهش در افرادی که برنامه ورزشی خود را در یک یا دو روز در هفته انجام می دادند، 30 درصد بود.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، اساسا هر گونه فعالیت ورزشی برای پیشگیری از بیماری یک عامل کلیدی است؛ حتی در افرادی که برنامه زمانی مورد نظر سازمان جهانی بهداشت در زمینه فعالیت های بدنی را برآورده نمی کردند، در قیاس با افرادی که اصلا ورزش نمی کردند، 29 درصد کاهش مرگ و میر مشاهده می شود.
اولف ایکلوند از دانشکده علوم ورزشی نروژ که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: محور یافته جدید این است که مدت زمان ورزش و احتمالا شدت انجام فعالیت بدنی، مهم تر از تعداد جلسات ورزش است.
یافته های این مطالعه در مجله American Medical Association منتشر شده است.
علمی**2038**
مترجم : درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی