ساخت پلیمری شبیه پلاستیک با استفاده از پوست میگو

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه نیل مصر با همکاری متخصصان دانشگاه ناتینگهام انگلیس در تلاش برای تولید کیسه‌های پلاستیکی قابل تجزیه در محیط زیست، توانستند با استفاده از پوست میگو پلیمری موسوم به کیتوسان بسازند که شباهت زیادی به پلاستیک دارد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبارعلمی ایرنا از یوپی آی، برای ساخت این پلیمر، محققان ابتدا کیتوسان را به صورت تکه‌های نازک جامد تولید کردند و سپس آن را در ترکیبی حل کردند که قبلا با استفاده از روش‌های سنتی تولید پلیمر، یک فیلم پلاستیکی درون آن حل شده است. پلیمر به دست آمده از این تکنیک علاوه بر قابلیت تجزیه در محیط زیست، خاصیت ضدمیکروبی و ویژگی‌های سازگار با محیط زیست دارد.
در حال حاضر محققان در حال بررسی و آزمایش این پلیمر جدید هستند که با استفاده از ترکیبات زیستی موسوم به کیتین ساخته شده‌اند. کیتین ترکیبی است که از گلوکز ساخته می‌شود و در پوسته میگو، خرچنگ و لابستر به وفور یافت می‌شود.
محققان امیدوارند در ادامه این راه بتوانند پلیمرهای زیست‌تخریب پذیری را بسازند که قابلیت جذب اکسیژن را داشته باشند. این ویژگی می‌تواند طول مدت نگهداری مواد بسته بندی شده را به میزان چشمگیری افزایش دهد.
بحران زباله در تمام دنیا مشهود است، اما این مشکل در مصر با شدت بیشتری وجود دارد و ضایعات و کیسه‌های پلاستیکی به یک تهدید جدی برای سلامت عمومی در این کشور تبدیل شده‌اند. این دستاورد و راهکار های مشابه برای بهبود این معضل ضروری است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی کاشانی** انتشار:‌گلشن[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی