بازگشایی روگذر 15 خرداد تا پایان هفته

اخبار کوتاه
مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم گفت: با توجه به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی پروژه ۱۵ خرداد تا آذرماه، پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا پایان سال جاری به بهره داری برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، عباس حلوایی‌زاده با اشاره به وضعیت کنونی پروژه سه سطحه 15 خرداد اظهار داشت: این پروژه از 30 آذرماه سال جاری برای اجرا از شرکت قرارگاه قائم به سازمان توسعه و عمران شهرداری واگذار شد.

وی افزود: پس از واگذاری این پروژه به سازمان توسعه و عمران شهرداری فعالیت‌های عمرانی شامل تکمیل روگذر، راست‌گرد جنوب غربی از سمت میدان جهاد و راست‌گرد جنوب شرقی حدفاصل عمار یاسر تا بلوار 15 خرداد آغاز شد.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم گفت: در بخشی از زیرگذر سه سطحه 15 خرداد به سمت میدان جهاد خاک‌برداری، جدول‌گذاری، زیرسازی آسفالت، رفع معارض برق و تأمین برق نیز آغازشده است.

وی با اشاره به پیشرفت این پروژه از زمان واگذاری به سازمان توسعه و عمران شهرداری بیان کرد: در این مدت‌زمان کوتاه عملیات تکمیلی روگذر رو به اتمام است که در صورت تکمیل تا پایان هفته، بار ترافیکی بر روی این مسیر جاری می‌شود.

حلوایی زاده اضافه کرد: شهرداری با تمام توان در تلاش است عملیات خاک‌برداری زیرگذر، بخشی از پل و راست‌گردهای شمالی را به پایان برساند.

وی با تأکید بر اینکه انتظار داریم تا پایان سال جاری تمام سطوح بلوار 15 خرداد تمام شود و به بهره‌برداری برسد، گفت: این پروژه که از دی‌ماه سال 92 آغازشده تا 9 آذرماه سال جاری 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم ادامه داد: از صفر تا 100 این پروژه مبلغ 42 میلیارد تومان برآورد شده بود که این هزینه‌ها به نسبت پیشرفت پروژه به‌سرعت تخصیص‌یافته است.

قم رتبه ششم سرشماری عمومی نفوس و مسکن را کسب کرد

ستاد سرشماری استان قم رتبه ششم سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 را کسب کرد.

سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 در دو مرحله ثبت‌نام اینترنتی و حضوری و از تاریخ سه مهرماه لغایت 25 آبان ماه هم‌زمان با سراسر کشور در قم اجرا شد.

شایان‌ذکر است 50 نفر از عوامل ستادی و 450 نفر عوامل اجرایی در 6 ستاد اجرایی در استان قم سرشماری نفوس و مسکن سال 95 را اجرا کردند.

بانک‌های طرف قرارداد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک افزایش یافت

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم با اعلام این خبر اظهار داشت: صندوق ضمانت صنایع کوچک باهدف فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کوتاه کردن مدت‌زمان اجرای طرح‌های اشتغال‌زا و دارای توجیه اقتصادی، با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته و همچنین تضمین و تسهیل در توثیق تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری شکل گرفت.

امیرطیبی نژاد افزود: این صندوق کمک به توسعه صنایع کوچک از طریق تضمین حداکثر 70 درصد که در مناطق کمتر توسعه‌یافته تا 85 درصد است، اصل و سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری به صنایع و استفاده از وجوه اداره شده را تضمین می‌کند.

وی اضافه کرد: در چارچوب سیاست‌های صنعتی و برنامه‌های توسعه کشور درزمینهٔ احداث، توسعه، بهسازی و نوسازی، سرمایه در گردش، توسعه پیمانکاری‌های فرعی، تحقیق و توسعه، خرید فناوری و دانش فنی و تجهیزات آزمایشگاهی و توسعه منابع انسانی این صندوق صنایع کوچک را موردحمایت قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: با همین هدف طی سالیان گذشته این صندوق با هشت بانک با امضاء توافق‌نامه خدماتی را به صنعتگران ارائه می‌کرد اما امسال با تلاش‌های صورت گرفته این آمار به 15 بانک سپه، ملی، پست‌بانک، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات، سینا، ایران‌زمین، پاسارگاد، اقتصاد نوین، انصار، آینده و پارسیان و دو موسسه مالی و اعتباری کوثر و صندوق کارآفرینی، افزایش‌یافته است و به‌زودی دو بانک رفاه و ملت نیز به آن‌ها اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم یادآور شد: واحدهای صنایع کوچک و متوسط می‌توانند برای بهره‌مندی از خدمات صندوق ضمانت صنایع کوچک به شرکت شهرک‌های صنعتی استان مراجعه کنند.

شناسایی 335 مدخل ویژه دانشنامه دفاع مقدس

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم در دیدار با استاندار قم که در محل ساختمان استانداری صورت گرفت، با اشاره به اینکه هشت وزیر و تعداد قابل‌توجهی از مسئولان کشوری و لشکری عضو هیئت‌امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هستند، اظهار داشت: بنیاد با فعالیت هفت سازمان «موزه‌ها و یادمان‌ها، ادبیات و تاریخ، هنری و سینمایی، زنان، روحانیون، اسناد و مدارک و پیشکسوتان»، به‌طور تخصصی درزمینهٔ حفظ و ترویج آثار دفاع مقدس فعالیت می‌کند.

احمد حسینی با اشاره به اینکه این شورا در استان‌ها به ریاست استانداری فعالیت می‌کند، افزود: 22 نفر از مدیران نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان قم عضو این شورا هستند و در قالب کمیته‌های هفت‌گانه آموزش، هنری و نمایش، فرهنگی و رسانه‌ای، مراکز فرهنگی و یادمان دفاع مقدس، راهیان نور و امور پیشکسوتان به اجرای مأموریت‌های مرتبط با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان مبادرت می‌ورزند.

دبیر شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم همچنین با اشاره به ارائه درس دو واحدی آشنایی با دفاع مقدس و راه‌اندازی رشته دانشگاهی ادبیات پایداری در سطح کارشناسی ارشد برای نخستین بار در دانشگاه آزاد اسلامی قم تصریح کرد: در این زمینه تعاملات مشابهی با برخی دانشگاه‌های قم صورت گرفته که پس از تأیید نهایی، اعلام و اجرا خواهد شد.

وی همچنین تدوین دائرة‌المعارف دفاع مقدس در سطح کشور و دانشنامه‌های استانی در سطح استان‌ها را از مصوبات و تأکیدات برنامه ششم توسعه برشمرد و گفت: در این زمینه از مدت‌ها قبل در استان کارگروهی از صاحب‌نظران و پیشکسوتان دفاع مقدس تشکیل‌شده و تاکنون 335 مدخل مربوط به جغرافیا، اشخاص، مکان‌ها، شهدا و دیگر موضوعات مرتبط احصا شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم با اشاره به اینکه تاکنون 58 شهید گمنام در قم به خاک سپرده‌شده‌اند، افزود: تا پایان سال سه یادمان به جمع یادمان‌های تکمیل‌شده شهدای گمنام در استان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مرکز فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس استان قم 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، ابراز کرد: امیدواریم مراحل آماده‌سازی و افتتاح ساختمان موزه هم‌زمان با اتمام پروژه محوطه‌سازی در سال 96 صورت پذیرد.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی