کمالوندی: صادرات رادیو دارو را آغاز کرده‌ایم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ۴۰ نوع رادیودارو در کشور تولید می‌شود که از اواخر سال گذشته فرایند صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی آغاز شده است.
خبرگزاری صداوسیما: بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: 7 پروژه ملی با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه نیروگاه هسته‌ای، پسمانداری، ایمنی هسته‌ای، رادیوداروها، رآکتور و آب به اتمام رسید و حداقل 9 پروژه تحقیقاتی در زمینه رادیودارو، اورانیوم، شیلات، کشاورزی و آب با همکاری آژانس در دست اجراست.

کمالوندی افزود: با راه‌اندازی و در مدار قرار گرفتن تولید برق از طریق واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر تاکنون معادل 27 میلیون بشکه نفت از سوختهای فسیلی صرفه جویی شده است.

وی گفت: 40 نوع رادیودارو در کشور تولید می‌شود که از اواخر سال گذشته فرایند صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی آغاز شده است.

کمالوندی تاکید کرد: ساخت رادیوداروهای جدید و انحصاری در دستور کار تولید قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تولید مولیبدن 99 که حاصل شکافت اورانیوم و در انحصار چند کشور معدود دنیاست، هم اکنون در دستور ساخت در داخل قرار گرفته است. این رادیو ایزوتوپ ماده اولیه و اصلی چند رادیو داروی مهم است.

کمالوندی با اشاره به نهایی شدن فروش آب سنگین به روسیه افزود: تولید آب سنگین با خلوص 99 ممیز 95 دهم درصد که بالاترین خلوص است، در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

وی مسئله اصلی و مهم برای آغاز ساخت 2 نیروگاه هسته‌ای را موضوع منابع مالی و کمبود اعتبارات دانست و افزود: در حوزه فنی زیاده خواهی از طرف آمریکایی‌ها را داریم اما در موضوع برجام، ما ذره‌ای امتیاز نمی‌دهیم.

کمالوندی گفت: دو موضوع الیاف کربن و ذخایر مواد غنی شده زیاده خواهی آمریکایی‌ها بود که آنها اگر دنبال 100 بودند ما به آنها 1 را هم نخواهیم داد و سازمان انرژی اتمی همان موضوعی را که مقام معظم رهبری فرمودند نصب العین خود قرار داده است که هیچ چیز بیشتری از آن چیزی که در توافق بوده ندهیم.

وی اضافه کرد: با آلمان، اسپانیا، بلغارستان، چک، چین، قزاقستان و بسیاری از کشورها بعد از برجام در مورد همکاری‌های هسته‌ای مذاکراتی داشته‌ایم.

کمالوندی گفت: ما براساس برنامه‌ای که توافق شده در موضوع تزریق گاز جلو می‌رویم و حتی یک روز هم عقب نیستیم.

وی تاکید کرد: سعی می‌کنیم کلنگ زنی نیروگاه بعدی بوشهر را تا یک ماه و نیم آینده داشته باشیم.

کمالوندی اضافه کرد: مرکزی که کار پزشکی هسته‌ای را انجام می‌دهد با وزارت بهداشت است و آنها هستند که در مورد گرفتن نیرو تصمیم گیری می‌کنند و در مورد این کار هیچ محدودیتی از طرف برجام نیست و ما الان به لحاظ نیروی انسانی در سازمان انرژی هسته‌ای کمبودی نداریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون آقای صالحی خبر دادند که با دستور مساعد رئیس جمهور، بحث تامین مالی ساخت دو نیروگاه هسته‌ای برطرف شد و بزودی کلنگ زنی ساخت این دو نیروگاه در بوشهر انجام می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی