‌پوشش بیمه سلامت برای پناهندگان دارای مدرک هویتی

اتباع بیگانه

‌مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی از پرداخت مبلغ زیادی از بدهی بیمارستان‌ها در چندروز گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر 25 درصد مطالبات بیمارستان‌های استان از سال گذشته باقی مانده است.

‌به گزارش ایسنا-‌ دکتر علیرضا رمزی امروز هفتم شهریور ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دولت در این سازمان برگزار شد، با بیان اینکه پوشش بیمه سلامت برای تمام اقشار جزو مهم‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید بوده است، اظهار کرد: همکاری بیمه سلامت در اجرای برنامه تحول سلامت بسیار تاثیرگذار بود.

وی ادامه داد: اولین گام تحول سلامت با پوشش بیمه همگانی رایگان در اردیبهشت ماه 93 آغاز شد، با این اقدام دولت تدبیر و امید اولین دولتی است که به قانون بیمه همگانی مصوب آبان 73 جامع عمل پوشانده است.

رمزی با اشاره به تعداد افرادی که تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: در کشور 11 میلیون نفر که هیچ‌گونه بیمه‌ای را نداشتند تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند همچنین در حال حاضر در استان یک میلیون و 140 هزار نفر و در مشهد 760 هزار نفر بیمه سلامت دارند.

افزایش 46 درصدی مراجعه‌کنندگان در سال گذشته

مدیرکل بیمه سلامت استان در خصوص افزایش تعداد مراجعه‌کننندگان و هزینه‌های ایجاد شده بعد از برنامه تحول سلامت، اضافه کرد: در سال 93، حدود 32 درصد تعداد مراجعه‌کنندگان و 26 درصد هزینه‌های ایجاد شده برای بیمه سلامت مربوط به این نوع بیمه بوده است همچنین در سال گذشته این درصد برای مراجعه‌کنندگان به 46 و هزینه‌های ایجاد شده به 32 درصد افزایش یافت.

وی هدف‌گذاری دولت در حوزه سلامت را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی که 6 درصد برای تمام بیماران و سه درصد برای بیماران روستایی است به همراه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی، ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستانی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی و ترویج زایمان طبیعی از جمله مزایای طرح بیمه سلامت بوده است.

پرداخت بخشی از مطالبات با تصویب لایحه بودجه

رمزی با اشاره به اصلاح لایحه بودجه بیمه سلامت در قالب 8000 میلیارد تومان اوراق مشارکت، عنوان کرد: با توجه به دو پرداختی مهم در چند روز گذشته بدهی تمام داروخانه‌ها در سال گذشته پرداخت شد و بخش‌های سرپایی تا دی ماه سال گذشته و بستری تا مهر ماه 94 تسویه شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان ادامه داد: 25 درصد از مطالبات سال گذشته باقی‌ مانده که این میزان حدود 300 میلیارد تومان است همچنین در پنج ماهه گذشته از سال جاری نیز مبلغی بالغ بر 400 میلیارد تومان بدهی به بیمارستان‌ها داریم.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح خدمات پزشک خانواده و نظام ارجاع در سال 93 آغاز شد، گفت: سرانه چهار برابری نسبت به گذشته برای تفاهم‌نامه بیمه روستائیان در نظر گرفته شده که این موضوع به جذب پزشکان عمومی برای طرح پزشک خانواده در سطح استان کمک زیادی کرده و موجب ارتقای سطح کمی و کیفی مراکز بهداشتی و درمانی روستایی شده است.

18 درصد بیمه‌شدگان استان تحت پوشش بیمه سلامت

رمزی در خصوص درصد افرادی که از بیمه سلامت برخوردار شده‌اند، یادآور شد: در استان 18 درصد از جمعیت که پیش از برنامه تحول سلامت فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای بوده‌اند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند و خراسان رضوی 9.5 درصد از مجموع بیمه‌ شده‌های کشور را دارد.

بیماران کلیوی بیشترین درصد بیماران خاص را تشکیل می‌دهند

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به تعداد افرادی که تحت پوشش بیمه‌ای بیماران خاص قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: 4654 نفر که 2171 نفر آنان بیماران مزمن کلیوی هستند تحت پوشش این بیمه هستند و عمده خدماتی که به این بیماران ارائه می‌شود در خصوص دریافت‌های دارویی آنان است.

وی به تعداد دفاتر پیشخوان سلامت در استان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد دفاتر این بیمه از 38 به 61 دفتر رسیده است که رشد 60 درصدی را در این زمینه داشتیم. 

رمزی با بیان اینکه حجم عملیات برای بیمه افراد در سال 93 نسبت به سال 92، 57 درصد رشد داشته است، تصریح کرد: همچنین این میزان برای سال 94 برای این میزان نسبت به سال 92 ، 40 درصد بیشتر شده است. 

صدور حدود 9000 کارت سلامت برای پناهندگان

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به طرح بیمه سلامت برای پناهندگان، افزود: 1996 مورد بیمه‌نامه برای افراد غیر آسیب‌پذیر و 7692 مورد برای بیماران آسیب‌پذیر که 98 نفر آنان جز بیماران خاص بودند صادر شده است.

وی اضافه کرد: مبلغ دریافتی سازمان برای بیمه پناهندگان تنها 380 میلیون تومان بوده، این در حالی است که این طرح نزدیک به سه میلیارد تومان هزینه داشته است. 

رمزی با بیان اینکه 32 درصد هزینه‌های درمان در سال 92 از محل وصولی‌های درآمدی بوده است، گفت: این میزان در سال 93 به 16 و در سال گذشته به 11 درصد کاهش داشته است. 

وی با اشاره به تعداد موسساتی که طرف قرارداد این سازمان هستند، عنوان کرد: 289 مرکز بهداشتی و درمانی روستایی، 942 پزشک عمومی، 1240 مورد پزشک متخصص، 104 فوق‌تخصص، 419 دندانپزشک، 817 داروخانه، 192 مرکز پرتوپزشکی، 196 مرکز فیزیوتراپی، 270 آزمایشگاه، 58 بیمارستان دولتی و دانشگاهی، 247 درمانگاه، 10 مرکز جراحی محدود، 69 مرکز درمان اعتیاد و 30 مرکز بهداشت که تعداد آنان به 4896 موسسه می‌رسد طرف قرارداد اداره‌کل بیمه سلامت هستند.

وی با بیان اینکه در کشور دومین استان به لحاظ تعداد موسسات طرف قرارداد هستیم، تصریح کرد: در سطح یک تحت پوشش بیمه سلامت که مربوط به مراکز مجری طرح پزشک خانواده است هزینه‌های ما ماهیانه به 13 میلیارد و 100 میلیون تومان و در سطح دو و سه به 83 میلیارد و 100 میلیون تومان می‌رسد.

رشد 17 درصدی بیمه‌شدگان در سال گذشته

رمزی با اشاره به اینکه در سال 92، تعداد 15 میلیون نفر مراجعه‌کننده داشتیم، افزود: این میزان در سال 93 با رشد 11 درصدی به 17 میلیون نفر و در سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر از آن با رشد 18 درصدی به 20 میلیون نفر رسید.

رشد 45 درصدی پرداخت در سال گذشته

مدیرکل بیمه سلامت استان هزینه‌های پرداختی سال 93 این سازمان را با رشد 88 درصدی نسبت به سال 92، حدود 794 میلیارد تومان دانست و افزود: این میزان در سال گذشته با رشدی 45 درصدی نسبت به سال قبل آن به 1148 میلیارد تومان رسید.

وی در خصوص تعداد مراکز تحت پوشش بیمه سلامت، گفت: از 69 مرکزی که  تحت پوشش این نوع بیمه هستند 15 مرکز در شهرستان‌ها فعال هستند که 1729 نفر در این مراکز خدمات دریافت می‌کنند.

رمزی با بیان اینکه شرط صدور بیمه داشتن مدارک هویتی است، اظهار کرد: اگر فردی فاقد مدارک هویتی باشد اداراتی مانند استانداری و وزیر کشور باید برای صدور بیمه مجوز را در اختیار آن فرد قرار دهند 154هزار نفر از پناهندگان در سال گذشته کارت بیمه سلامت دریافت کردند.


انتهاي پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی