کمبود اقلام امدادی در کشور

عملیات امداد رسانی به مسافران محور های مواصلاتی استان زنجان توسط امداد گران سازمان امداد و نجات هلال احمر / محور زنجان - طارم

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با کمبود اقلام امدادی در کشور مواجه‌ایم و نیاز است با تخصیص اعتبارات به استانداردها برسیم.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصر چرخساز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگاران افزود: نزدیک به 16 استان کشور از آشیانه بالگرد امداد و نجات برخوردارند و مابقی استان‌ها در حال احداث آشیانه بالگرد هستند. معدود استانهایی در کشور وجود دارد از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد که فاقد آشیانه بالگرد هستند که تقریبا مراحل پیشنهادی را داده اند اما هنوز اقدام خاصی در این زمینه برای این استان نشده است.

چرخساز در خصوص نبود امداد هوایی و نیاز استان کوهستانی و حادثه خیز کهگیلویه و بویراحمد به این امداد رسانی افزود: هزینه یک بالگرد بالغ بر 40 میلیارد تومان و هزینه نگهداری بالگرد سالانه حدود 10 میلیارد تومان است که سازمان هلال احمر کشور پرداخت خواهد کرد اما مسئولان استان باید آشیانه بالگرد را ایجاد و احداث کنند که احتمالا هفت هشت میلیارد تومان هزینه داشته باشد.

وی بیان کرد: در یک مرحله مجلس 400 میلیارد تومان اعتبار برای جمعیت هلال احمر مصوب کرد که هئیت دولت در فاز اول 200 میلیارد تومان را مصوب کرد اما هنوز تخصیص اعتبار صورت نگرفته است که امیدواریم بزودی تخصیص یابد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: حدود 55هزار نفر نجاتگر درجه بندی شده در سطح کشور داریم که با سازمان هلال احمر و سازمان امداد و نجات همکاری می کنند.

چرخساز تصریح کرد: در دستور کار داریم که این تعداد را با برگزاری دوره های آموزشی افزایش دهیم.

به گفته وی، بالغ بر 30 نوع حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله و طوفان و ریزگرد را در کشور تجریه کرده ایم و می‌توان گفت کشور ما یکی از حادثه خیزترین کشورهای منطقه است که در چهار اقلیمش می توان این حوادث را تجربه کنیم.

وی با بیان اینکه عملیات های برون مرزی هر جا نیاز بوده اعلام آمادگی کرده ایم، اضافه کرد: برای کمک و امدادرسانی به مردم ایتالیا در زلزله اخیر اعلام آمادگی کرده ایم که درصورت اعلام نیاز تیم ها و نیروهای هلال احمر جمهوری اسلامی اعزام خواهند شد.
انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی