16 پروژه اقتصاد مقاومتی در تعاون روستایی گلستان اجرا می‌شود

تعاون روستایی
مدیر تعاون روستایی استان گلستان گفت: سازمان تعاون روستائی کشور ۱۲ پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف کرده که این تعداد در استان گلستان به ۱۶ پروژه افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، محمدتقی رجایی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: 267 شرکت تعاونی در استان گلستان فعال است و 164 هزار و 500 نفر در  تعاونی و تشکل های زیرمجموعه تعاون روستایی عضو هستند.

وی افزود: هم‌اکنون 5 اتحادیه در مرکز استان شکل گرفته و نظام صنفی کشاورزان نیز در استان تشکیل شده است.

مدیر تعاون روستایی استان گلستان تصریح کرد: از نظر تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی با بیش از 31 هزار بیمه شده، در کشور رتبه نخست و از نظر عضویت در نظام های صنفی با 42 هزار عضو در رتبه دوم قرار داریم.

وی به بیان جایگاه تولید بذر پرداخت و گفت: ما در صندوق بذر ملی عضو هستیم و 60 درصد بذر مورد نیاز استان از سوی تعاونی‌های روستایی تامین می شود.

مدیر تعاون روستایی گلستان ادامه داد: در سال گذشته 6 واحد بذری ثبت شده که حدود 29 هزار تن بذر پس از تایید موسسه تحقیقات اصلاحی بذر، توزیع شده‌اند.

وی با بیان اینکه وظیفه تعاون روستایی سیاستگذاری، هدایت، حمایت و نظارت است، گفت: آموزش اعضای تعاونی ها، حمایت های فنی، تخصصی و مشاوره ای، حسابرسی عمومی و عملیاتی از جمله وظایفی است که بر عهده تعاون روستایی قرار دارد.

مدیر تعاون روستایی استان گلستان با بیان اینکه از 16 پروژه مصوب وزارت جهادکشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی 12 پروژه در حوزه تعاونی ها قابل اجراست، گفت: افزایش ضریب خوداتکایی گندم، دانه های روغنی، محصولات زراعی، مرغ و تخم مرغ، توسعه و نوسازی ناوگان ماشین الات، تامین نهاده ها و تجهیز و نوسازی اراضی بحشی از این برنامه‌هاست.

وی با بیان اینکه برش استانی این برنامه ها تهیه شده است، خاطرنشان کرد: برای اجرای 64 زیر پروژه ای که ذیل 12 پروژه اصلی تعریف و برش استانی آن تعریف شده است به بیش از 2 هزار و 262 میلیارد تومان نیاز داریم.

رجایی اظهار کرد: در هفته دولت 6 پروژه با اعتباری بالغ بر 75 میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم 40 نفر و تحت پوشش قرار گرفتن 18 هزار و 650 خانوار به بهره برداری رسید.

وی افزود: در استان گلستان 71 تعاونی تولید با بیش از 135 هزار هکتار اراضی تحت پوشش، 40 هزار هکتار شبکه آبیاری اصلی و فرعی و 750 آب بندان وجود دارد.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی