ایران به مجرای ارتباطی ترکیه و سوریه بدل شده است

پایگاه خبری میدل ایست آی مدعی شد ایران به مجرای ارتباطی ترکیه و سوریه بدل شده و این کشور درباره تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه سکوت کرده است.
خبرگزاری فارس: پایگاه خبری «میدل ایست آی» در یادداشتی به بررسی تهاجم ترکیه به خاک سوریه پرداخته و تاکید کرد ایران به یک نقطه ارتباطی میان مقامات ترکیه و سوریه تبدیل شده است.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به سفر «حسین جابری انصاری» معاون عربی-آفریقایی وزیر خارجه ایران به آنکارا، آمده است: «چند ساعت بعد از این دیدار بود که اولین گروه از تانک‌های ترکیه به داخل خاک سوریه رفتند و مشخص نیست که (ترک‌ها) به او (جابری انصاری) پیشتر در این باره اطلاع دادند.»

این پایگاه خبری با بیان اینکه اخبار تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه در رسانه‌های ایرانی بصورت گسترده پوشش داده می‌شود، ادعا کرد: «اما هنوز واکنش خاصی از سوی مقامات ایرانی (به این مسئله) نشان داده نشده است. روابط ایران و ترکیه در هفته‌های اخیر بطور محسوسی گرمتر شده است.»

میدل ایست آی به نقل از یک مقام ایرانی که نام او را فاش نکرد نوشت: «ایران به مجرای اصلی ارتباطی میان رجب طیب اردوغان و بشار اسد روسای جمهور ترکیه و سوریه تبدیل شده است. ترک‌ها و سوری‌ها از طریق ایران با هم هماهنگ می‌شوند.»

این پایگاه خبری با بیان اینکه درپی کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه، تغییر مواضع این کشور در قابل سوریه و وضعیت بشار اسد سرعت بیشتری به خود گرفت، اضافه کرد: «بینالی ایلدریم نخست وزیر ترکیه حتی اعلام کرد اسد می‌تواند در دوره انتقالی حضور داشته باشد. حمله هوایی اسد به شهر حسکه و مواضع کردها نشان می‌دهد وی نگرانی اردوغان درباره قدرت گرفتن کردها در مرز ترکیه را درک می‌کند.»

میدل ایست آی مدعی است هدف نهایی بشار اسد، ترغیب اردوغان برای متوقف کردن ارسال سلاح از خاک ترکیه به گروه‌های معارض غیر داعشی است که در حلب و ادلب مبارزه می‌کنند.

این مقام ایرانی که نامش فاش نشد، به این پایگاه خبری گفت: «ترکیه بلافاصله ارسال سلاح به شورشیان را قطع نمی‌کند بلکه این کار را تدریجی انجام خواهد داد و در ازای آن اسد به حملاتش علیه ی.پ.گ در حسکه ادامه خواهد داد.»

میدل ایست آی به نقل از این مقام ایرانی نوشت: «دومین اصل (در سیاست خارجی ایران) این است که هیچ نیروی نظامی به ورای مرزهای بین‌المللی ارسال نخواهد شد مگر اینکه دولت کشور مقصد با این مسئله موافقت کرده باشد.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی